1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
frutty [35]
2 years ago
15

HELP Pre-algebra Not understanding :/

Mathematics
1 answer:
Contact [7]2 years ago
7 0
The answer will end up being c
You might be interested in
In the sequence 400, 200, 150, 75, 25...... what number comes next
Scorpion4ik [409]

Answer:

The next term in the sequence = -175

Step-by-step explanation:

Here, the given sequence is : 400, 200, 150, 75, 25...

Now here, in the given sequence,

First Term - Second Term = 400 - 200 = 200

Second Term -   Third Term   =  200  - 150  = 50

Third term  - Fourth Term  = 150 - 75   = 75

Fourth term - Fifth term = 75 - 25 =  50

So, following this pattern,

Fifth Term - Sixth term = 200

Or, 25 - Sixth Term = 200

or, Sixth term  =  25 - 200  = - 175

Hence, the next term in the sequence = -175

4 0
3 years ago
A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes and $7.75 for 2.5 pounds of broccoli. What is the unit price of each item she bo
Maurinko [17]
<h3>Unit price is $ 0.56 per pound of potatoes</h3><h3>Unit price is $ 3.1 per pound of broccoli</h3>

<em><u>Solution:</u></em>

Given that,

Unit price is the price of 1 unit

\textrm{Unit Price} = \frac{\textrm{Total cost on n products}}{\textrm{n}}

<h3><u>Find unit price of potatoes</u></h3>

A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes

Unit\ Price = \frac{2.52}{4.5}\\\\Unit\ Price = 0.56

Thus unit price is $ 0.56 per pound of potatoes

<h3><u>Find unit price of broccoli</u></h3>

$7.75 for 2.5 pounds of broccoli

Unit\ Price = \frac{7.75}{2.5}\\\\Unit\ Price = 3.1

Thus unit price is $ 3.1 per pound of broccoli

5 0
3 years ago
Which graph represents the function? f(x) = ∛x+2
Gnoma [55]

Answer:

graph shown in image below

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the volume of the prism that can be constructed from this net?<br><br><br> units3
kirza4 [7]
3×9=27
27×7=189 units³

I hope this helped!!!:)
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ralph went on a shopping trip. He bought a pair of shoes and a sweater. Ralph spent 12​% more on the sweater than on the shoes.
IgorLugansk [536]

Answer: 112%

 

Step-by-step explanation:

Let x = the cost of the shoes

If the cost of the sweater is 12% more than the cost of the shoes, then 1.12x is the cost of the sweater.

To convert the 1.12x into a percentage, multiply 1.12 by 100

This gives you:  112%

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Regular quadrilateral prism has an altitude h = 11 cm and base edges b=8 cm. Find the sum of all edges.
    6·2 answers
  • Zeller, Inc., has 50,000 shares of stock outstanding. Zeller declares a dividend of $480,000. What is the dividend per share?
    9·2 answers
  • Karen reads 20 pages of her book in half hour. If she reads for 3 hours at that same rate, about how many pages of her book can
    15·2 answers
  • In the restaurant there are 12 square tables. Only one person can sit on each side. What is the greatest number of people that c
    11·2 answers
  • A rectangle has 30 sq. meters and a perimeter of 34 meters what are the dimensions of the rectangle
    11·1 answer
  • The average and standard deviation of a measurement is 15.0 ± 5.0. if 100 students measured the value, how many would you expect
    6·1 answer
  • A stone pyramid in egypt has a square base that measures 157 m on each side. the height is 95 m. what is the volume of the pyram
    14·1 answer
  • Twice a number x, minus 17
    14·1 answer
  • Heather is a cashier and she can ring up 36 customers in 24 minutes. At this rate how many minutes does it take to ring up 6 cos
    11·2 answers
  • 10. Multi-Step Mrs. Sullivan calculates that she
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!