1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vladimir1956 [14]
3 years ago
14

FOR EASY BRAINLIEST ANSWER QUESTION BELOW!

Mathematics
1 answer:
Alex787 [66]3 years ago
7 0

Answer:

56

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Mrs. Dimitri purchased a case of yogurt cups. Out of every 10 yogurt cups, 6 are strawberry. There are 30 yogurt cups in the cas
riadik2000 [5.3K]

Answer: 18 strawberry yougurt cups

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Will mark brainlyist if right please helpp!!
Len [333]

Answer:

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Jonny has 2 1/2 cupcakes and 1/4 of friends How much will each friend get
CaHeK987 [17]

youll get 2and 3/4 then divide by 2 and you get 1.0375=2 and 3/80

hope this helps!

4 0
3 years ago
1. A wooden box is to be built so that it measures 156 cm by 122 cm by 95 cm.
NeX [460]

The amount of plywood needed to build the garbage bin is the surface area. Therefore, the amount of plywood needed is 90884 cm².

<h3>How to find the surface area of a rectangular prism</h3>

The wooden box is a rectangular prism. The amount of plywood used to construct the wooden box is the surface area of the box.

Therefore,

surface area of rectangular prism = 2(lw + lh + hw)

where

  • l = length
  • w = width
  • h = height

l = 156 cm

w = 122 cm

h = 95 cm

surface area of rectangular prism = 2((156 × 122) + (156 × 95) + (122 × 95))

surface area of rectangular prism = 2(19032 + 14820 + 11590)

surface area of rectangular prism = 2(45442)

surface area of rectangular prism = 90884 cm²

learn more on surface area here:brainly.com/question/27161212

7 0
2 years ago
Hey yall what would the solution to the system be?
tamaranim1 [39]

Answer:

~-~-~-~-(6, 2)-~-~-~-~

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Solve the equation.<br><br> −10.1=w+5.3<br> what does w equal
    12·1 answer
  • M=4 point (7,7) how do u write this in standard form
    5·1 answer
  • Theo's mom brought an eight pack of juice boxes at the store for $4 find the unit rate for the juice boxes
    6·1 answer
  • The smiths counted 11 riders and 26 wheels passing by. There were no unicycles, only bicycles and tricycles with only one rider.
    13·1 answer
  • 500mm x 600mm how many 25cm fit inside
    11·1 answer
  • Need help for this. Math Alg
    9·1 answer
  • HEY CAN ANYONE PLS ANSWER DIS MATH QUESTION!!!
    5·1 answer
  • Name the coordinates of M(-5, 8) under a translation along the vector &lt; 3, -2 &gt;.
    8·1 answer
  • Solve.
    14·1 answer
  • You need some dozer work on a field to level a washout that occurred last spring. Mr. Miller charges $60 an hour for his work. H
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!