1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ANTONII [103]
3 years ago
5

△STR≅△LMN, SR=7b+8, and LN=11b−12. Find b and SR.

Mathematics
1 answer:
mote1985 [20]3 years ago
7 0

Answer:

<em>b = 5</em>

Step-by-step explanation:

You might be interested in
1 Krista has 10 cups of gelatin. If each bowl holds 3 cup, how many bowls can she fill?​
Dafna11 [192]

Answer: Krista can fill 3 1/3 bowls of gelatin.

8 0
3 years ago
X=c/r make the r as a subject
kupik [55]

Answer:

r = c/x

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
The perimeter of a square is 44. Find the length of a diagonal.
julsineya [31]
If the perimeter is 44 the the diagonal is 22
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which one should i pick?
Airida [17]

last one is the solution u should choose

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plz help..................refresh page before u answer
Butoxors [25]
Its C


Hope that helps!!
5 0
3 years ago
Other questions:
  • The probability that a student at your school takes Drivers Education and Spanish is 87/1000. The probability that a student tak
    10·2 answers
  • Which of the following CANNOT be the length of AC?
    15·2 answers
  • Match with the sum of the monomial and binomial
    7·1 answer
  • Which equation has a value less than 2,175?
    14·1 answer
  • What is the volume of a cube with a side length of<br> of a unit?
    13·1 answer
  • I need more help please!!! Will give brainliest! I only need b c and d done please!
    6·2 answers
  • Kip bought one and four sixths pounds of toffee. He gave five sixths of a pound to his friend. How much toffee does Kip have lef
    9·2 answers
  • Fred had $301 to spend on 8 books. After buying them, he had $13. How much did each book cost? <br>​
    6·1 answer
  • In a pizza store, they are able to make 5 pizzas in 10 minutes. How many pizzas can they make in 30 minutes? (just type the numb
    10·2 answers
  • a paper company needs to ship paper to a large printing business the paper will be shipped in small boxes in large boxes the vol
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!