1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mart [117]
3 years ago
7

Find the area and the circumference of a circle with Diameter 6 yd . Use the value 3.14 for pi , and do not round your answers .

Mathematics
1 answer:
Maurinko [17]3 years ago
4 0

Step-by-step explanation:

i hope this helps its kind of hard to see but i tried lol

You might be interested in
Solve <br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=2x%20%2B%205%20%3D%2012" id="TexFormula1" title="2x + 5 = 12" alt="2x + 5 = 12" alig
VMariaS [17]

Answer:

x=3.5

Step-by-step explanation:

subract 5 on the other side, than divide by 2

8 0
3 years ago
A watering can dispenses water at a rate of 0.15 gallon per minute. The original volume of water in the can was 5 gallons. Which
mezya [45]
Y equals volume of water, x equals time. If they ask to find the coordinates at one minute, then the first thing you should do is set x equal to 1. That leaves two possible answers. Finally you need to decide how much water is lost in one minute. if you need more help leave a comment.
6 0
4 years ago
The answer is 3.8 and I CANT FIGURE IT OUT
Alex17521 [72]
3.8 is the answer you already figured it out
8 0
3 years ago
The cost of 9 scares is $78.75 what is the unit price ?
Vlad [161]

Answer:

$8.75

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
The county fair charges $1.25 per ticket for the rides. Jermaine bought 25 tickets for the rides and spent a total of $43.75 at
Aleksandr-060686 [28]

A.)y=1.25x+12.5

B.)ridecost+admission=total

if x=number of tickets and y is total and cost per ride is 1.25,

1.25x+admission=y

when we solve

when x=25, y=43.75

Hope This Helps!!!

-Austint1414

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Harrison can purchase 4 dvds for $19.99 or 6 dvds for $22.50 which is the better deal?
    9·1 answer
  • Select the correct text in the Box??​
    6·1 answer
  • Solve for n round to the tenths place 14/21.2= n\15
    5·1 answer
  • Nobody Knows the Answer HELP !!!!! Pleaseeeeeeeeee   CLICK &amp; Help Me Solve !!!!!!!!!
    7·1 answer
  • A factory makes candy bars and ships them in cases.
    9·1 answer
  • Two bottling plants package a certain type of sports drink. Suppose the mean volume of all of this type of sports drinks is 20 f
    14·2 answers
  • Find all the zeros of the polynomial function p(x) = x3 – 5x2 + 33x – 29
    10·1 answer
  • Use the distributive property to show why p + 0.06 = 1.06p.
    11·1 answer
  • Use the graph below for this question:
    9·1 answer
  • Please help!! Will give brainliest! <br> Solve for z show work
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!