1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tatuchka [14]
3 years ago
6

Is every rhombus with four right angles is a square. True or False

Mathematics
2 answers:
Step2247 [10]3 years ago
7 0

Answer:

true

Step-by-step explanation:

because the square has 4 congruent sides and 4 right angles

Amanda [17]3 years ago
4 0

Answer:

True.

Step-by-step explanation:

A rhombus has four side of the same length (sometimes) and bisecting diagonals.

A square has what a rhombus has, as well as what a rectangle has.

A rectangle has parallel sides, four right angles, and congruent diagonals.

That means that a square has four right angles, four sides of the same length, and bisecting diagonals.

That's why a square is a rhombus and a rectangle but not its converse.

So, true.

You might be interested in
The frequency of the musical note c4 is about 126.63 hz
daser333 [38]

Answer:

Each octave change requires a doubling of the frequency.

Therefore, one octave above 126.63 is 126.63 * 2 which equals

253.26

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Find the circumference of a circle with a diameter of 13 feet
svetoff [14.1K]

Answer:

Step-by-step explanation:

radius=diameter/2

13/2

6.5

circumference of a circle=2πr

=2*3.14*6.5

=40.82 feet

=

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Need help ASAP!! I'll give brainliest to the correct answer!!!
Lapatulllka [165]
X = 12 inches so D is correct
3 0
2 years ago
Brand W: 500 napkins for $2.87
AlexFokin [52]
The best way, in my opinion, to do this, is to find the unit rate of each napkin brand, or the cost per napkin. To do this, divide the money amount by the amount of napkin they give you.

     /Brand W:2.87/500=.00574  \
     \Brand X: 1.27/200=.00635   \     These are the
     /Brand Y: .62/100  =.0062     /     cost per napkin.
    \Brand Z:  1.37/250=.00548  /

Which one out of these 4 values is the lowest value? Obviously the two with the 6 in the thousandths place are more expensive than the ones with the 5s in the thousandths place, so that already eliminates Brand Z and Brand W.

What do we have left?

<span>Brand X: 1.27/200=.00635 
</span><span>Brand Y: .62/100  =.0062  
</span>     Cool. Which of these is a smaller number? Tip: If the first number besides 0 is the same, check the next one! You should get that Brand Y is the cheapest! :) Hoped this helped!
3 0
3 years ago
HELP PLEASE Knanajaj
trapecia [35]

Answer:

35

Step-by-step explanation:

35

35

35

35

35

35

35

35

35

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Help a fella out Y'all. please n thank you
    13·1 answer
  • 4-2/3(4x-9)=11 solve for x
    7·2 answers
  • The perimeter of a rectangular field is 318 m. If the width of the field is 72 m, what is it’s length?
    8·1 answer
  • Calculate the pay for the following day of a
    5·1 answer
  • What’s the answer to f(a)
    5·1 answer
  • How many tons are in 512,000 ounces?
    7·1 answer
  • HELP PLEASE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    8·1 answer
  • What is 2x^2(x-5) divided by 10x when x + 10?
    14·1 answer
  • Help ASAP!!!!!!!!!!!!!!!! 25 points
    13·1 answer
  • What is the value of f(3) in the function below?
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!