Answer:
0,-3
Step-by-step explanation:
See the steps below:) you can use the app photo math. you just take a picture of the problem and it gives you the answer and explains the steps:)
Answer:
n = 4
Step-by-step explanation:
Use the explicit formula of a arthmetic sequence: an = a1 + d(n - 1)
a1 = -70
d = -10
an = -100
Do all of the steps and plug all the numbers with the formula.
So -100 = -70 - 10(n - 1)
-100 = -70 - 10n + 10
-100 = -60 - 10n
-100 + 60 = -40
-40 = -10n
-40/-10n = -10n/10
n = 4
So the final answer is n = 4. Just follow all of the steps and you will understand how I got my answer. Hope it helped!
I think 15 are orange and 10 are green
Answer:
The unit rate is $8.89 /ft².
Step-by-step explanation:
Given:
$160 for 18ft².
So, by dividing with 18
we get
.
Now, round to nearest hundredth for $8.888 is $8.89.
Therefore, the unit rate is $8.89 /ft².
Answer:
Madison is gonna need to buy 250 pounds of meat.
Feel free to Brainliest :)