1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andrew [12]
3 years ago
8

What is a 38% discount of $279.00​

Mathematics
2 answers:
Arisa [49]3 years ago
6 0

Answer:

$172.98

Step-by-step explanation:

Suppose you have L.L. Bean coupon of $279 and you want to know the final or sale price if the discount is 38 percent.

Using the formula (b) and replacing the given values:

Sale Price = Original Price - Amount Saved. So,

Sale Price = 279 - 106.02

Sale Price = $172.98 (answer).

This means the cost of the item to you is $172.98.

You will pay $172.98 for an item with an original price of $279 when discounted 38%.

In this example, if you buy an item at $279 with a 38% discount, you will pay 279 - 106.02 = 172.98 dollars.

Olenka [21]3 years ago
3 0

Answer:

279×38/100 = 1.0602

279 - 1.0602 = 277.9

You might be interested in
Can you help me please ?
rewona [7]

1.

(Create a table then plot the points)


X | 0 | 1 | 2 | 3 |

-------------------------

Y | -1 | 3 | 7 | 11 |


4 (0) -1 => 0 - 1 = -1

4 (1) -1 => 4 - 1 = 3

4 (2) -1 => 8 - 1 = 7

4 (3) -1 => 12 - 1 = 11


Just apply the table method to the others and you should be fine! :)

8 0
3 years ago
Bhavik bought 3 liters of milk and 5 loaves of bread for a total of $11. A month later, he bought 4 liters of milk
Ber [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

A liter of milk cost $.75

A loaf of bread cost $1.75

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
X + (-9) + 9 = 8 solve the equation using mental math
Studentka2010 [4]

Answer:

X=8 simplify equation

Step-by-step explanation:

-9+9=0

8 0
3 years ago
Trina buys a pizza in the shape of a circle with a diameter of 14 in what is the area of the pizza​
ioda

Answer:

153.94

Step-by-step explanation:

A = pi * r^2

A = pi * 7^2 (radius is half of the diameter)

A = 49 * pi

A = 153.94

i hope this helps !!

3 0
3 years ago
Please what the answer is?
gulaghasi [49]

Answer:

26

Step-by-step explanation:

Took test

3 0
2 years ago
Other questions:
  • There are 18 girls on a softball team
    12·2 answers
  • Find the measure of angle B.
    9·1 answer
  • Please Help ASAP! Urgent! Will give Brainliest!
    12·1 answer
  • Stephen and Rocco were playing video games Stephen scored 2,500 points which is 5 time's as many points as Rocco scored how many
    5·1 answer
  • (2(2 •10^6)=<br> What does this equal
    10·1 answer
  • HELP AND NO LINKS HELP
    12·1 answer
  • 17,000 / 100<br> ( / divided )
    14·2 answers
  • A bakery sells 12 cookies for $24.00 If each cookie costs the same amount, how much does 1 cookie cost?
    9·2 answers
  • When the puppy turned 12 months old it weighed 19.6
    5·1 answer
  • Which equation can be used to solve a – 5 = 30?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!