1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
shepuryov [24]
2 years ago
15

Frozen motts sticks cost $.022 each. If there are 6 sticks in on order, what is the portion cost for an order of motts sticks?

Mathematics
1 answer:
solong [7]2 years ago
8 0

Answer:

$ 1.32

Step-by-step explanation:

<u>Given </u><u>:</u><u>-</u><u> </u>

  • Cost of each Mott's Stick = $0.22 .

Now there are 6 sticks in an order . So the cost of six sticks will be ,

→ Cost = $ 0.22 × 6

→ Cost = $ 1.32

<h3>Hence the cost of an order of sticks is $ 1.32 </h3>
You might be interested in
The largest alligator ever caught in Mississippi weighed 727 pounds?
Gwar [14]

The answer is false. The alligator caught in Mississippi actually weighed 766.5 pounds.

6 0
3 years ago
I need help with this problem! Thank you!
QveST [7]

Answer:

<em>The amount of water in the reservoir at the beginning of second week</em>

<em></em>w_{2} = 299.8800<em></em>

Step-by-step explanation:

<u>Step(i):</u>-

<em>Given equation </em>

<em>   w₀ = 300  and </em>

w_{n} = (0.9993) w _{n-1} + 0.15

Put n =1

w_{1} = (0.9993) w _{1-1} + 0.15

w_{1} = (0.9993) w _{0} + 0.15

w_{1} = (0.9993) X 300 + 0.15

w_{1} = 299.94

<u><em>Step(ii)</em></u>:-

<em>Put n =2</em>

w_{2} = (0.9993) w _{2-1} + 0.15

w_{2} = (0.9993) w _{1} + 0.15

w_{2} = (0.9993) X (299.94) + 0.15

w_{2} = 299.8800

<u><em>Conclusion:</em></u>-

<em>The amount of water in the reservoir at the beginning of second week</em>

<em></em>w_{2} = 299.8800<em></em>

<em></em>

                     

3 0
3 years ago
If someone can help me I’ll give you GOlD and a 5 star rating I need 9-12!!!!! Please help Prob and Stats
Orlov [11]

Answer:

9: 60

10: 28

11: 16

12: 44

Step-by-step explanation:

if 12 is right, I'm assuming the question is asking what the difference in percentage between the shows are.

6 0
2 years ago
PLS HELP!!! TYSMMMM​
Verdich [7]

Answer:

The ar of plot not fenced = 31.59 x 31 = 979.44 sq mts  

Step-by-step explanation:

Let the area of the plot which is fenced be 48x and the area of the plot which is not fenced is 31x.

Hence the total area of the plot will be

48x+31x=79x

Here we also given that , total area of plot is 2496 sq mts.

Hence 79x=2496

Dividing both sides by 79 we get ,

x= 31.59

Hence amount of plot fenced = 31.59 x 48 = 1516.55 sq mts.

The amount of plot not fenced = 31.59 x 31 = 979.44 sq mts  

8 0
3 years ago
Based on a poll
Paladinen [302]

Step-by-step explanation:

nrnrrjrurururururyhrhrhrrhhr

8 0
2 years ago
Other questions:
  • A jewelry maker has 24 jade beads and 30 teak beads.What is the greatest number of necklaces she can make? How many beads of eac
    10·2 answers
  • Candidates for employment at a city fire department are required to take a written aptitude test. scores on this test are normal
    7·1 answer
  • Bailey brought a rectangular prism shaped fish tank the tanks length is 20 inches width is 12 inches and the height is 18 inches
    12·1 answer
  • 4, 5, 6, 7, 6, 8, 5, 7, 4, 4, 6,5<br> Find the modes of this data set.
    7·2 answers
  • A used motorcycle is priced at $3,438. If you borrow the money for the motorcycle, your payments will be $165 per month for 24 m
    14·1 answer
  • In a poker hand consisting of 5 cards find the probability of holding
    15·1 answer
  • PLEASE PLEASE PLEASE HELP ME ANSWER THIS QUESTION QUICK!! The picture of the question is down below.
    15·2 answers
  • N − 14 =m<br><br> Solve for n<br> Im not sure how..
    15·1 answer
  • A jar has one red, one orange, one yellow, one green, one blue, and one purple marble in it. Wha
    11·1 answer
  • Which store has the better buy? Pet Smart sells 20 pounds of pet food for $13.99 or Chewy sells 50 pounds of pet food for $37.99
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!