1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ad-work [718]
2 years ago
5

The coast of 16 pens is rupees 256. Find the cost of 13 pens.​

Mathematics
2 answers:
Lilit [14]2 years ago
8 0
256 divided by 16=16 each pencil
So, 16x13=208
Answer: 208
mixer [17]2 years ago
7 0

Cost of 16 pens = £256

Cost of 1 pen = 256/16 = £16

Thus, cost of 13 pens = 13×16 = £208

You might be interested in
Samuel used 1/5 an ounce of butter to make 1/25 of a pound of jelly. How many ounces of butter is there per pound of jelly?
ikadub [295]
There will be 5ounces of peanut butter for every pound of jelly
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What survival rate in the 10th year would make the average of loss over the 10 year period equal to 38.0%
Marat540 [252]

Answer: 63%

Step-by-step explanation:

<u>First step</u>

Find the 10th year rate of loss that will make the average of loss over the 10 years to equal 38.0%.

Assume this rate is x;

\frac{(36.2 + 29.0 + 46.2 + 37.5 + 40.9 + 40.0 + 32.6 + 40.5 + 40.1 + x)}{10} = 38.0\\\\\frac{343 + x}{10}  = 38\\\\x  = 380 - 343\\\\x = 37

x = 37%

<u>Second step - Survival rate</u>

The survival rate is calculated by;

= 1 - rate of loss

= 1 - 37%

= 63%

7 0
2 years ago
-4x=30-2y , - 15 = - 2y + 11x Which the first step determining the given ordered pair solution?A. Replace x with 13 and y with -
Andru [333]

Answer:

B. Solve each equation for a variable

Is (-1,13) a solution of the system:  Yes it is x =1, y= 13

Step-by-step explanation:

-4x=30-2y

- 15 = - 2y + 11x

-4x=30-2y

-2y+4y = -30-------------------i

- 2y + 11x=  - 15 ---------------ii

make x the subject of formula in equ i

-4x=30-2y

x= (30-2y)/-4

insert x= (30-2y)/-4 in equ ii

- 2y + 11x=  - 15

-2y+ 11((30-2y)/-4)= -15

-2y+(330-22y)/4 = -15

-8y+330-22y/4 = -15

-8y-22y+330/4= -15

cross multiply

-30y+330 = 4x-15 = -60

-30y = -60-330

-30y =--390

y= -390/-30 = 13

if y = 13

x = (30-2y)/-4 = (30-2x13)/-4 = (30-26)/4 = 4/4 = 1

x=1 , y=13

4 0
2 years ago
Consider the function f(x)=−3/4 x+1.
jenyasd209 [6]
-(3/4) (12)+1 = -9+1=. -8
7 0
2 years ago
A warehouse placed 7 equal weight boxes on a scale. Total they weighed 4 pounds. Each box weighed ____ of a pound.
Alex73 [517]
.57 per box

4÷7=0.57
hopefully this helped and I checked my work with a calculator so I'm sure it's right:)
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A car traveled for 6 hours on one highway and for 2 hours on a second highway. If the total distance traveled was 488 miles, and
    12·1 answer
  • Anne’s marginal income tax rate is 32 percent. She purchases a corporate bond for $10,000 and the maturity, or face value, of th
    5·1 answer
  • Please help solve <br> 5!3!/6! = ?
    9·2 answers
  • You are building a model of a square pyramid. The side length of the base of the model is 30 cm. The height is 21 cm. What is th
    12·1 answer
  • Write the point-slope form of the equation for a line that passes through (6, -1) with a slope of 2
    12·1 answer
  • Please help me asap thanks !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    5·2 answers
  • Which of the following phrases are equations
    15·1 answer
  • 11.2.3 Quiz: Completing the Square
    7·1 answer
  • Solve the equation. Check your solutions. <br> 49t2/3<br> +<br> 28t1/3<br> = -4
    15·1 answer
  • Mrs. Oliver drew a box plot to represent her students’ scores on a mid-term test.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!