1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Misha Larkins [42]
2 years ago
11

Help me solve this!!! 5+ 8 % -3= *

Mathematics
1 answer:
aivan3 [116]2 years ago
4 0

Answer:

The answer would be 4 I think

You might be interested in
Mike deposited $6500 into two saving accounts bearing simple interest. One of the accounts has an interest rate of 3% while the
ololo11 [35]
0.03x+0.06 (6500-x)=225
Solve for x
0.03x+390-0.06x=225
0.03x-0.06x=225-390
-0.03x=-165
X=165÷0.03
X=5500 invested at 3%

6500-5500=1000 invested at 6%
7 0
3 years ago
Please simplify this it would help a lot
dexar [7]

Answer:

-1

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
340 over 8 as a unit rate
Anastasy [175]
340/8 = 42.50 per unit
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The smaller triangle was dilated to form the larger triangle what is the value of x
Sladkaya [172]

Answer:

i think c which is 14

3 0
3 years ago
The sum of 5 times a number and 6 is twice that number.
nadya68 [22]

Answer:

the number is three

Step-by-step explanation:

6÷2 is equal to 3, so you do 3x5 which is equal to 15.

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Abe has a bag of marbles and wants to divide them into sets. The first set will have 2 marbles; the second set, 5; the third set
    7·1 answer
  • Which correlation coefficient represents the strongest relationship between two variables?
    12·1 answer
  • three trigonometric functions for a given angle are shown below csc theta = 13/12, sec theta = -13/5, cot theta = -5/12 what are
    10·2 answers
  • Lisa went to the hardware store and bought 12 pieces rope. Each rope was 3/4 of a meter long. If the rope cost $3.50 a meter, ho
    5·1 answer
  • Chris can be paid in one of two ways. Plan A is a salary of $400 per month, plus
    6·1 answer
  • An iron cube measures 10cmx10cmx10cm. what is its volume?
    15·1 answer
  • You purchased paint for the rooms in your house. You have 1.5 cans of paint left. You painted 4 rooms and each room required 2 c
    14·2 answers
  • What does a data distribute look like if it's MAD equals zero
    12·1 answer
  • Ben is going to an amusement park with his scout troop. He has $80 in his wallet. If admission costs $18.95, a book of ride tick
    6·1 answer
  • Horizontal translation 5 unitss left
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!