1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
irina1246 [14]
3 years ago
13

What is the density of a liquid that has a mass of 27 g and a volume of 30mL

Mathematics
1 answer:
salantis [7]3 years ago
6 0

Answer:

0.9

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Rose bought a bag of potatoes for $6.00 and some granola bars for $5.25 per package. Her total bill was $74.25. How many package
neonofarm [45]

Answer:

Rose bought 14 packages of granola bars.

Step-by-step explanation:

Total bill = 1 bag of potatoes + x amount of packages of granola bars

Total bill = $74.25

1 bag of potatoes = $6.00

1 package of granola bar = 5.25

We set the equation to:

74.25 = 6.00 + 5.25x

Subtract 6.00 from both sides:

68.25 = 5.25x

Divide both sides by 5.25 to leave x by itself

68.25/5.25 = 5.25x/5.25

13 = x

This means Rose bought 13 packages of granola bars.

Let's recheck our work by inputting x = 13 into the equation:

74.25 = 6.00 + 5.25(13)

74.25 = 6.00 + 68.25

74.25 = 74.25

7 0
2 years ago
Twenty percent of the students at Drew's school walk to school. There are 300 students in Drew's school. How many students walk
swat32

20% of 300 equals 60

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Work out the size of angle x.
klemol [59]

Answer:

120°

Step-by-step explanation:

since 60° and x are alternate interior

you get this equation

60° + x = 180

subtract 60 from both sides

x = 120

3 0
2 years ago
Mike owns a deli. He orders the deli meats listed in the table. Which deli meat is the most expensive per pound? Need Step by St
UkoKoshka [18]

Answer:

Im trying to say the same thing

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
QUESTION B ONLY PLEASE METHOD TOO
atroni [7]

Answer:

5

Step-by-step explanation:

We can express 125 as 5 x 5 x 5. Therefore, the value of the cube root of 125 is 5.

\sqrt[3]{125}  =  \sqrt[3]{5 \times 5 \times 5}  = 5

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the measure of angle x, y, & z?
    12·1 answer
  • During lunch one day the middle school students answered a survey on their favorite type of movie. in the sixth grade 48 student
    7·1 answer
  • You are shooting hoops after school and make 152 out of a total of 200. What percent of shots did you make? what percent did you
    13·1 answer
  • 5. The measures of two sides of a parallelogram are 50 and 80 inches, while one diagonal
    15·1 answer
  • Consider the following function. Corey said, “This function is not linear because the graph is only points and not a complete li
    8·1 answer
  • Let set A={1, 2} and B be {3,4} then AX B (Cartesian product of set A and B) is a) {1,2,3,4} b) {(1,3).(2,4)} c) {(1,3), (2, 4),
    10·1 answer
  • A 5-yard roll of brown paper costs $0.55. What is the unit price?
    14·1 answer
  • Does anyone know how to do this?
    9·2 answers
  • Consider the following system of equations. 2x + 3y = 12 -4x + 5y = -4 Which of the following equations could be used to create
    13·2 answers
  • Hellp mee plzz in these all with proper formula​
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!