1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alexandra [31]
3 years ago
13

The figure below shows similar triangles, which of the following is TRUE about the length of side x?

Mathematics
2 answers:
Aleks04 [339]3 years ago
4 0
Answer a I think ya that sounds right
sweet [91]3 years ago
3 0

Answer:a

Step-by-step explanation:

You might be interested in
SOMEONE PLZ GELP WITH NUMBER ONE.
vitfil [10]

Answer:

900

Step-by-step explanation:

Each group of 3 starred angles plus the 4th angle which is an interior angle of the triangle has a total measure of 360 degrees. The sum of the measures of the three angles of the triangle is 180 degrees.

total measure of the starred angles = 4 * 360 - 180

total measure = 900 degrees

7 0
3 years ago
100 POINTS BRNLST! Solve the system of equations using the substitution method.
Komok [63]

Answer:

y= 2x-1/2 is     x=.5 y + .25

2x-3y=4  is     x = 1.5y + 2

Step-by-step explanation:

pretty sure thats it

7 0
3 years ago
Evaluate a(4b + c2) if a = 2, b = 5, and c = 1.
Maksim231197 [3]

Answer:

42

Step-by-step explanation:

a = 2, b = 5, and c = 1

  • a*(4b + c²) =               ⇒ plug in values
  • 2*(4*5 + 1²) =              ⇒ solving exponents
  • 2*(20 + 1) =                 ⇒ parenthesis
  • 2*21 =                         ⇒ multiplication
  • 42                               ⇒ answer
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
ashton is saving money to buy a new bike. he needs $120 but has only saved 60% so far. How much more money does Ashton need to b
Tasya [4]
Ashton has saved: 60% of $120=(60/100)*$120=(60*$120)/100=$72
Ashton need to buy the bike=$120-$72=$48

He needs to buy the bike=$48
5 0
3 years ago
A 3-gallon bottle of fabric softener costs $28.92. What is the price per quart?
bixtya [17]

Answer:

$2.41

Step-by-step explanation:

There are 4 quarts in a gallon. If there are 3 gallons that means there is 12 quarts (3x4=12) You then take $28.92 and divide it by 12, which will give you 2.40833333 and on and on, you round that to $2.41. I hope that helps!

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Which point on the number line represents 18?<br> A) E. <br> B) F <br> C) G <br> D) H
    6·2 answers
  • Find the value of x. <br><br><br><br> A. 3 <br> B. 2 <br> C. 6 <br> D. 5
    7·1 answer
  • The product of two consecutive integers is 110. find the integers?
    13·2 answers
  • a length of rope 4.12 ft long is cut into pieces 2.06 ft long. About how many pieces would there be? Use estimation to determine
    10·1 answer
  • Need help ASAP!!! Will give Brainliest!!
    13·1 answer
  • Each card costs $ 3.00. how much do 44 cards cost
    15·2 answers
  • Latanya leaves her house at 12:30 p.M. And bikes at 12 mi/h to Marta's house. She stays at Marta's house for 90 minute. Both gir
    14·1 answer
  • What is the area of the polygon?
    8·2 answers
  • 1000^m/100^n can be written in the form 10z express z in terms of m and n
    13·1 answer
  • Pleaseee help me with THISS please
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!