Well, those 5 extra yards had given her an extra $100, so the yards she cut, plus those she trimmed, had given her $315. To cut one and trim another one she takes $35. This means 9 yards were cut and 14 trimmed. (do a division, 315/35=9).
|-5| is greater than |-2| because |-5| is 5 and |-2| is 2 and 5 is greater than 2.
Answer:.40 cents
Step-by-step explanation: divide the total cost by the amount of items you have.
Step-by-step explanation:
If there 5% is allowed in Rs 1,580 than the selling price of the watch is 1,501