1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Veronika [31]
3 years ago
13

Help lol i need gthe answer to this everytime i do it i get it wrong

Mathematics
1 answer:
netineya [11]3 years ago
7 0

Answer:

B

Step-by-step explanation:

You need the equation to equal 0

4x²-5=3x+4 Subtract 4 and 3x from both sides

4x²-5-4-3x

4x²-3x-9

a=4    b=-3    c=-9

(-b±√(b²-4ac))/2a

(-(-3)±√-3²-4(4)(-9))   /   (2(4)

You might be interested in
PLEASE HELP ASAP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
levacccp [35]
The answer is 20x-21y+14
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many quarters are there in<br> 7 3/4
Lana71 [14]

Answer:

31 quarters

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 7/12 divided by 36?
Georgia [21]
7/12 = 0.84
0.84/36 = 0.0233·
3 0
3 years ago
A cell phone company charges $20 for a customer to open a new account and $35 for each month of phone service.
lorasvet [3.4K]

Answer:

y=4/5 x-3

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
2 Points
masya89 [10]
The answer is 120. Because inscribed angle is Half of the arc measure. Double 60 and we get 120.
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which inequality statement describes the two numbers on a number line?
    8·1 answer
  • -HELP ANSWER-
    15·1 answer
  • Which is the correct solution to the expression 3 + 5^2? You can use a calculator to find the answer.
    15·1 answer
  • A machine produces open boxes using square sheets of metal. The machine cuts​ equal-sized squares measuring 2 inches on a side f
    8·2 answers
  • 5х + 6y=50<br> X-6y= -26
    8·1 answer
  • Pls pls pls help meeeeee
    8·1 answer
  • Can anyone help me with this math equation??
    10·1 answer
  • the perimeter of a rectangular garden is 96m. The length of the garden is 8 more than the width. Find the length and width of th
    7·1 answer
  • If a crate of 250 apples costs $95, what is the unit cost
    14·1 answer
  • Volume with fractions 3 28 points
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!