1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kiruha [24]
3 years ago
13

I need help with #1 & 2 asappp i’ll be giving brainliest!!!

Mathematics
1 answer:
Step2247 [10]3 years ago
7 0

Answer:

1.90 2.6

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What shapes can you obtain by taking a cross section of a cone?
SashulF [63]
You can get a circle by cutting horizontally and a hyperbola by cutting vertically. You can also get an ellipse and a parabola by cutting at an angle depending on whether the cut comes out the other side or not. 

7 0
3 years ago
The ordered pair R(-2,7) is translated 5 units to the right and down 2 units. which of the following descirbes the translation u
grigory [225]
Choice D is the correct answer.
For translations, moving to the right 5 units means you add 5 to x, and moving down 2 units means you subtract 2 from y. D is the only choice that accurately represents this.

Hope this helps
3 0
2 years ago
This was due yesterday please help​
Marianna [84]

Answer: 2.1925153x10 to the 3rd

Step-by-step explanation: hope it helps

3 0
2 years ago
How many solutions does 2/3 (3x - 15) = x - 10 have?
irina1246 [14]

Answer:

2/3 [3x - 15] =x-10

open the brackets first

[2/3 x3x] -[2/3 x15 =x - 15

2x - 10 =x - 10

put the like terms together

2x -x =-10 +10

x=0

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
when you run, your average step length is 42 inches. how many steps would you take to run 1 mile 5280 feet.
iVinArrow [24]

Answer:

1508.5 steps

Step-by-step explanation:

brainliest

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A store sells 5-gallon bottles of water for $8.00. The store made $288.00 on Monday selling the water. How many bottles were sol
    9·1 answer
  • Se da triunghiul ABC isoscel , in care AB 2 lungimile de 5 cm respectiv 6 cm , calculati perimetrul ; sunt doua cazuri
    10·1 answer
  • Amelia earned $60 for 5 hours of work. What is the unit rate of Amelia's earnings in dollars per hour?
    12·2 answers
  • 1) Describe the difference between simple and compound interest.
    14·1 answer
  • ?????????????????????????????????????????????????????????????
    8·2 answers
  • Can anyone help ASAP , thank you .
    13·2 answers
  • 25 POINTS!! (EASY)MORE POINTS!!!!!!! BRAINLIEST PLSSSSSSSSSSSSSSSSSSSHELP. For Brainliest Please help)
    5·1 answer
  • Matthew was selling tacos at a rate of t=pn, where the total is equal to the price times the number sold. If each taco cost $8 a
    7·1 answer
  • Reposting because I didn’t get an answer and I need one asap. fake answers/links will be reported.
    7·1 answer
  • Please someone help me asap. Im giving brainliest !!!!
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!