1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Hunter-Best [27]
3 years ago
7

Help plzzzz I don't know what to do

Mathematics
2 answers:
Musya8 [376]3 years ago
7 0
Multiply 60*60 and 80*80 you'll get 10,000 that's the square meter
elixir [45]3 years ago
6 0

Answer:

it should be 10,000 square meters

Step-by-step explanation:

my mind

You might be interested in
Find the geometric sequence.<br> 4, 12, 36, 108, ...
yulyashka [42]
The geometric sequence would be multiplying by 3
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the minimum value of the function f(x) = 2x2 – 17.3x + 32 to the nearest<br> hundredth.
Klio2033 [76]

Answer:

5600.014

= 5000 + 600 + 0.010 + 0.004

i am a mathematics teacher. if anything to ask please pm me

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
65 POINTS!!! The price of an Ipad is $499. It is on sale for 18% off at the Apple Store on Mac Monday's. Find the Sales price yo
sineoko [7]

Answer:

The student added the discount instead of subtracting the discount.

They also did not calculate the tax correctly.

Step-by-step explanation:

Original price is 499

Discount = original price * percent off

Discount = 499 * .18

               =89.82

The sale price = original price minus the discount

sale price = 499-89.82

sale price = 409.18

Sales tax = sale price * tax rate

                = 409.18 * 8.875%

                =409.18*.08875

                 =36.314725

Rounding to the nearest cent

                     36.31

Final cost = sale price + sales tax

                  =409.18+36.31

                   445.49

The student added the discount instead of subtracting the discount.

They also did not calculate the tax correctly.

6 0
3 years ago
Mixed Review
Eduardwww [97]
1. b = $95.94 / 6
       = $15.99

    t = $15.99 / 20
      = $0.80

2. A: $1.28 / 8 = $0.16 per oz
    B: $1.68 / 12 = $0.14 per oz 

    Difference: $0.02 per oz
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The number 7 is a factor of
pantera1 [17]

Answer:

itself and numbers divisible by 7

8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve for x: 3 &lt; x + 3 &lt; 6
    8·1 answer
  • A magazine provided results from a poll of 1500 adults who were asked to identify their favorite pie. Among the 1500 ​respondent
    5·1 answer
  • Use Euler’s method with two steps to estimate y(1) if y(x) is the solution to dy dx = x + y, y(0) = 1. Write your answer in the
    13·1 answer
  • A wooden plank is leaning against a wall.
    11·1 answer
  • It is 3452 ft round trip from Craig's house to school
    14·1 answer
  • Find the surface area of the prism.
    5·1 answer
  • Write an equation to show how many times greater the value of a 5 in the tens place is than a 5 in the tenths place
    13·1 answer
  • Which sign makes the statement true? |6|? -8 greater than less than or equal to?​
    7·2 answers
  • han earns $33,00 for babysitting 4 hours. at this rate, how much will he earn if he babysits for 7 hours?
    6·1 answer
  • PLEASE HELP ME WITH THIS
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!