1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andrej [43]
2 years ago
9

I need help Y=2x+7 X=4 Y=

Mathematics
2 answers:
ExtremeBDS [4]2 years ago
7 0

Answer:

Y=15

Step-by-step explanation:

2(4)+7

8+7

15

k0ka [10]2 years ago
4 0

Answer:

Y=15

Step-by-step explanation:

You might be interested in
If √6 is the geometric mean between 4 and another number, then the number is<br> 1.5<br> 9<br> 24
konstantin123 [22]
Correct answer is A.

g - geometric mean
g= \sqrt{ab} &#10;\\&#10;\\g= \sqrt{6} ,a=4,b=?&#10;\\ \sqrt{6}= \sqrt{4b} &#10;\\  (\sqrt{6})^2= (\sqrt{4b} )^2&#10;\\6=4b&#10;\\&#10;\\b= \frac{6}{4} = \frac{3}{2}=1.5
4 0
3 years ago
Someone pls show me
vlada-n [284]

Answer:

  x = 4

Step-by-step explanation:

An exterior angle of a triangle is equal to the sum of the remote interior angles.

  18x +5 = (46) +(-1 +8x)

  10x = 40 . . . . . . . . . . . . . subtract (5+8x) from both sides, simplify

  x = 4 . . . . . . divide by 10

__

<em>Additional comment</em>

The exterior angle is (18)(4) +5 = 77°. The marked unknown interior angle is -1+(8)(4) = 31°. The sum of the two remote interior angles is 46°+31° = 77°. The unmarked interior angle is 180°-77° = 103°.

7 0
2 years ago
A recipe calls for 3/4 cups of flour . Estevan wants to make 1/3 of the recipe how much flour will he need
romanna [79]
1/3 × 3/4 = 1/4 :) hope this helped!
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the volume of this rectangular prism
qaws [65]
Volume is 5cm^3 teehee
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
WORTH 20 POINTS !!! use mathematical terminology in your answer
leonid [27]
The line goes 3 right for every 1 down, so the gradient is -1/3
The y-intercept is +4, so the equation is actually y=-1/3x+4, so Chris is wrong.
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • This is a variation word problem.
    15·1 answer
  • A bakery offers a sale price of $3.25 for 4 muffins. What is the price per dozen?
    14·2 answers
  • A jet plane has a takeoff speed of vto = 75 m/s and can move along the runway at an average acceleration of 1.3 m/s2. If the len
    7·2 answers
  • Isabel drove 603 miles in 9 hours. At the same rate, how many miles would she drive in 7 hours?
    11·1 answer
  • Angie baked 100 cookies and 20 brownies.She wants to switch them into equal groups in the bank so each group must have the same
    6·1 answer
  • Given the following functions f(x)
    10·1 answer
  • Please help me asap!!
    9·1 answer
  • What is the right angle postulate? Definition and how to use it
    5·1 answer
  • Graph the image of triangle PQR after a reflection across the line y = 2​
    9·1 answer
  • Which of the following functions is graphed below
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!