1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nekit [7.7K]
3 years ago
12

Solve for X......:) <3

Mathematics
1 answer:
Vedmedyk [2.9K]3 years ago
8 0

Answer:

x = 88

Step-by-step explanation:

All angles in a triangle equal 180 degrees. So our equation will be:

x + 48 + (x - 44) = 180

x + 48 + x - 44 = 180

2x + 48 - 44 = 180

2x + 4 = 180

2x = 176

x = 88

Hope this helps!

You might be interested in
Inductive reasoning or deductive reasoning:
Nat2105 [25]

Answer:

no

Step-by-step explanation:

Example:

  • 9 is an odd number, but 9 can be divided by 3, so 9 is not a prime number.

  • 49 is an odd number, but 49 can be divided by 7, so 49 is not a prime number.
5 0
3 years ago
will ran four miles on his first day of training t next day he ran one third that distance how far did he run the second day
andrew11 [14]
<span>(1/3) * 4 = 4/3 = 1 and 1/3 miles</span>
4 0
3 years ago
10. Given that (3 x 5) x (3 x 5) x (3 x 5) = 3,375, find the cube root of 3,375.
Sloan [31]

Answer:

15

Step-by-step explanation:

3375 is said to be a perfect cube because 15 x 15 x 15 is equal to 3375. 

∛(15 x 15 x 15) = 15

5 0
3 years ago
A cooler has 6 Dr Peppers, 5 Diet Cokes, 9 Cokes, and 4 Sprites in it.
liq [111]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

6/24 multiplied by 5/24

7 0
2 years ago
Evaluate. 32 + 23 + ( 5 9 )2
Marat540 [252]

Answer:

173

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Samuel is saving to buy a watch that costs 169 this is $48 more than 4 times what he saved last month how much did he save last
    5·1 answer
  • Solve |3x - 4| = 6<br><br> a. {-10/3, 10/3}<br> b. {-2/3, 10/3}<br> c. {-2/3, 2/3}
    9·1 answer
  • An arrangement of marbles has 12 marbles in the first row and 10 rows in all. In each successive row one marble is added.What is
    10·2 answers
  • A circle is centered at the point (-3, 2) and passes through the point (1, 5). The radius of the circle is how many units. The p
    13·2 answers
  • A grocery store sells milk for $1.28 per 64 ounces. What is the price per ounce?
    13·1 answer
  • Can someone help me with 2-5?
    6·1 answer
  • Determine whether the lines l1 and l2 given by the vector equations are parallel, perpendicular, or neither. L1: r(t) = (-4 + 3t
    13·1 answer
  • Write 3 over 15 in simplest form.
    11·2 answers
  • Please help!!!!!!!!!
    5·1 answer
  • Find the midpoint of each given points <br> (4,6),(1,5)
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!