1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ann [662]
3 years ago
8

Josh bought 6 pounds of sugar for $4. How many pounds of sugar did he get per dollar?

Mathematics
1 answer:
Anit [1.1K]3 years ago
8 0
1.5 pounds of sugar per dollar.
You might be interested in
6.
Lady_Fox [76]

Answer:

Choice A

Step-by-step explanation:

Use the F. O. L. D method while solving

4 0
3 years ago
Christian is placing photos onto scrapbook paper for his photo album. the scrapbook paper is 12 inches long and 12 inches wide.
GenaCL600 [577]

The answer would be 144 inches, found by multiplying the length of the paper by the width.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mary pays $24.00 for 5 pounds of apples. At the same price, how much would she pay
mina [271]
First calculate the price of one pound of apples
24/5
= $4.80
Then multiply it by 6
6 x 4.80
Your price is $28.80
4 0
3 years ago
Enter the value of x that makes the equation 3x + 4 + 2x + 2 = -24
lesya692 [45]

Answer:

x = -6

Step-by-step explanation:

Combine like terms.

5x + 6 = -24

Subtract 6 from both sides.

5x = -30

Divide by 5 on both sides.

x = -6

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
The points in the table lie on a line. Find the slope of the line.
Rina8888 [55]
5/2 or 2.5
Hope this helps!
6 0
2 years ago
Other questions:
  • Which relationship describes angles 1 and 2?
    14·1 answer
  • What is the greatest perfect square that is a factor of 1290
    10·2 answers
  • Look at the picture the question is there
    7·1 answer
  • NEED HELP PLEASEEEEEEEEEEE
    15·1 answer
  • 3000=30x+36y. Solve for x and y.
    13·1 answer
  • PLease help me find the unit rate for $140 for 18 ft
    7·1 answer
  • How to mark verified answer in brainly​
    8·2 answers
  • Which expression is equivalent to -2(x - 5) - 9x?
    12·2 answers
  • A shopper paid $2.25 for 4.5 pounds of potatoes
    15·1 answer
  • Which triangles are similar to ABE?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!