1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alexandra [31]
2 years ago
9

Lin runs 5 laps around a track in 6 minutes. How many minutes per lap is that? ___minutes How many laps per minute is that? ___

laps If Lin runs 21 laps at the same rate, how long does it take her? ___minutes
Mathematics
1 answer:
snow_lady [41]2 years ago
3 0

Answer:

a. 1.2 minutes

b. 0.83 laps

c. 25.2 minutes

Step-by-step explanation:

Lin runs 5 laps around a track in 6 minutes.

a. How many minutes per lap is that?

5 laps = 6 minutes

1 laps = x minutes

Cross Multiply

x minute × 5 laps = 6 minutes × 1 laps

x minute = 6 minutes × 1 laps/5 laps

x laps = 1.2 minutes

Hence, it is 1.2 minutes per lap

b. How many laps per minute is that?

6 minutes = 5 laps

1 minute = x laps

Cross Multiply

6 minutes × x laps = 1 minute × 5 laps

x laps = 1 minute × 5 laps/6 minutes

x laps = 0.8333333333 laps

Hence, it is 0.83 laps per minute.

c. If Lin runs 21 laps at the same rate,

5 laps = 6 minutes

21 laps = x minutes

Cross Multiply

x minute × 5 laps = 6 minutes × 21 laps

x minute = 6 minutes × 21 laps/5 laps

x laps = 25.2 minutes

Hence, it takes her 25.2 minutes

You might be interested in
What do I put in blanks explain your answer giving brainiest
KengaRu [80]

Answer:

positve and negative i think

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A 10 ft fence is 8 in. Long on a scale drawing. What is the scale?
Gnoma [55]

Answer:

I'm not sure what the answer choices are but that would seem like a piece of sketch paper.

Step-by-step explanation:


8 0
3 years ago
Complete the statement using always, sometimes, or never.
Fynjy0 [20]
I believe that, "A quadrilateral is sometimes a trapezoid”.
5 0
2 years ago
A 3-mi cab ride cost $7.90. A 9-mi cab ride cost $18.70​
Sauron [17]

Answer:

first part: y=2.63x

second part: y=2.08x

Step-by-step explanation:

1) 7.90 / 3 = 2.633333 (I rounded to 2.63)

2) 18.70 / 9 = 2.07777 (I rounded to 2.08)

I hope this what you were asking

3 0
3 years ago
Plz help me do em all ill mark u brainliest and give u 5 stars
zlopas [31]
Answer for #9 : 24,720
Answer for #10 : 145
6 0
2 years ago
Other questions:
  • How long does it take each horse to run a mile
    6·2 answers
  • What is the unit rate of $46 for 5 toys
    8·1 answer
  • Simplify <br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%285%20%2B%201%29%20%5E%7B2%7D%20%20-%20%2811%20%2B%203%20%5E%7B2%7D%20%29%20%5Cd
    5·1 answer
  • Give an example of two numbers that both have six digits, but the greater number is determined by the hundreds place.
    10·1 answer
  • Which ordered pair represents the y-intercept of the graph of the equation y = -3x - 9?
    9·1 answer
  • This chart shows the growth of a maple tree. If the tree's height increases in this same pattern, what will be the height of the
    15·1 answer
  • Justin had 30 pictures got 2 new pictures each week. David had 20 pictures he decided to get 3 more pictures each week. Who has
    9·2 answers
  • He fourth-grade students at Curtis Estabrook make up 0.3 of all students​ at the school. What fraction is equivalent to 0.3? ​
    12·1 answer
  • I need help please no links I will report
    10·1 answer
  • I really don't understand this! Can someone give an explanation to me?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!