1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zhenek [66]
3 years ago
14

Which of the following sequences is not arithmetic?

Mathematics
2 answers:
ohaa [14]3 years ago
5 0
0,-4, -6,...
Is the right answer and if not try the first one
Yanka [14]3 years ago
3 0

Answer:

option c

Step-by-step explanation:

c doesnt follow a pattern

You might be interested in
Find the slope of each line
sammy [17]
The slope is 3/2 or y = 3/2x - 1
3 0
3 years ago
Which is a true statement about a 45-45-90 triangle
myrzilka [38]

Answer:

The hypotenuse is  \sqrt{2} times as long as either leg

Step-by-step explanation:

a true statement about a 45-45-90 triangle

The common ratio of 45-45-90 degree triangle is

x:x:\sqrt{2}x

Suppose the value of x is 1  then the ratio becomes

1:1:\sqrt{2}

1 is the side length of the triangle and \sqrt{2} is the hypotenuse

The hypotenuse is  \sqrt{2} times as long as either leg

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Randy spins a spinner with sections labeled A, B, C, D, E, F, G, and H.
Dennis_Churaev [7]
Hey if you add each letter the possible outcome is 8
6 0
4 years ago
First answer gets brainliest
german

Answer: answer A

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
5 tons of rocks cost $8,200.00. What is the price per pound?<br><br>2000 ibs =1 ton
natima [27]
Since 2000 lbs = 1 ton then 5 tons = 10,000 lbs. Then tak $8,200 ÷ 10,000 lb= $.82 per pound
8 0
3 years ago
Other questions:
  • A ball is thrown and the height in feet of the ball is given by 1
    5·1 answer
  • PLEASE HELP ME WITH THIS MATH PROBLEM!!!!!!!!!!!!!
    8·2 answers
  • What number - 5 = 14
    8·2 answers
  • Select all sets to which the value belongs
    15·1 answer
  • Help me. What is 3/7 of 14 .....…… 56? …………… 77? .............. 700? ..........
    13·2 answers
  • On a test of 80 problems, Bill got 75% of the problema correct.<br> How many did he get correct?
    15·1 answer
  • HELP PLEASEE ASPA 30 points
    11·1 answer
  • Monique bought 3 boxes of cereal at the grocery store. Each box of cereal costs c dollars. Which equation represents the total a
    6·2 answers
  • How to tell the difference between multiplication and division word problems?
    6·2 answers
  • Is 2 a factor of 25 yes or no?
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!