1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
faust18 [17]
3 years ago
5

A translation by_____ units to the right/left and _____ units up down

Mathematics
2 answers:
Alexandra [31]3 years ago
8 0
8 units left and 5 units up
ValentinkaMS [17]3 years ago
6 0
8 left 5 up pretty sure
You might be interested in
A 20-pound bag of dog food costs $16. What is the unit price per pound? ​
ch4aika [34]

Answer:

0.8

Step-by-step explanation:

To calculate the cost of any item per pound, divide the cost of the item by its weight in pounds: cost ÷ pounds = cost per pound.

Hope This Helped!!

6 0
3 years ago
In the Diagram, PA and PB are tangent to circle O at A and B, respectively. Diameter BOD and chord AC intersect at E, mCB=160, a
Dahasolnce [82]
I don’t know sorry good luck tho
6 0
2 years ago
Find the area of a square whose side is 4xy.​
ruslelena [56]

Step-by-step explanation:

Given,

Side of a square = 4xy

Therefore, area of the square = side × side

= 4xy × 4xy

16 {x}^{2}  {y}^{2} (ans)

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
How do you solve the question? Ryan gave 7 of his cars to a friend. Then he bought 6 more cars. Now Ryan has 13 cars. How many c
andrew-mc [135]

Answer: 14 cars

Step-by-step explanation: x-7+6=13

X-1=13, x=14

8 0
3 years ago
A triangle has a side lengths of 4cm,3cm, and 4cm. Classify its as acute, obtuse, or right.
DIA [1.3K]

When given 3 triangle sides, to determine if the triangle is acute, right or obtuse:

1) Square all 3 sides.

4, 3, 4, 

16, 9, 16

2) Sum the squares of the 2 shortest sides.

16 + 9 = 25


3) Compare this sum to the square of the 3rd side.

25 > 16

if sum > 3rd side²   Acute Triangle

So, it is an acute triangle.

Source:
http://www.1728.org/triantest.htm


4 0
3 years ago
Other questions:
  • In the xy-plane, the equations x + 2 = 10 y and 3 +6 = x y c represent the same line for some constant c. What is the value of c
    7·1 answer
  • Luisa earned $33 for working 5 hours. How much should she expect to make for working 8 hours? $20.60 $36.00 $48.00 $52.80 
    12·2 answers
  • Traveling at 65 miles per hour, how many minutes, rounded to the nearest whole number, does it take to drive 125 miles from San
    11·1 answer
  • I purchased my very first chess set in June 1987. Since then, I have been steadily building my collection. In March 2009, I purc
    10·1 answer
  • PLEASE HELP IM BEING TIMED
    13·1 answer
  • Can yall help me please?
    12·1 answer
  • 2.2a+3.4b=1.2a+2.6 solve for a
    14·1 answer
  • What is 2 1/4 times 3/4
    6·1 answer
  • A rectangle is 13 feet long and 4 feet wide. Find its area.
    9·1 answer
  • Mr. Ramsey has 14 girls and 10 boys in her class she will randomly create one group of three students to work on a project what
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!