1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pogonyaev
3 years ago
13

Help plz I don’t rlly know

Mathematics
1 answer:
Digiron [165]3 years ago
4 0

Answer:

13 ft

Step-by-step explanation:

Perimeter is 48 so all four sides add to 48

You know width is 11 so 2x11 is 22.

Subtract the width from the total 48-22=26

Then because you are missing 2 sides divide the answer by 2.

26/2=13

You might be interested in
Complete the table and show work
Alinara [238K]
So the formula for this is for every inch of width, you multiply by 2 to get the length. 

Here, I made a table for it. 

2×2=4

4×2=8

7×2=14

8×2=16 or 16÷2=8

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A rug is shaped like a rectangle whose perimeter is 276276 ftft. the length is 5 times as long as5 times as long as the width. f
ArbitrLikvidat [17]
Width = w

Length = 5w

Given,

Perimeter = 276 ft

5w * w = 276

w² = 55.2

--- w = 7.429670248402684 ≈ 7.43 ft

--- l = 5w = 5*7.43 = <span>37.14835124201342 </span>≈ 37.15 ft


4 0
2 years ago
(4.3*10^4)^2 in scientific notation
xeze [42]
1.849x10^9 or 1.849e9
3 0
2 years ago
A right triangle has a leg of 12 cm and a hypotenuse of 16 cm what is the length of the other leg
Oksi-84 [34.3K]
The length of the other leg is 12 cm
6 0
3 years ago
Solve for x. x = log44
kkurt [141]
First, set the equation in exponential form. 
x=logbY  to  b^x=Y
x=log44.  so x=x, b=10, Y=44
10^x=44  
I know that 10^1=10, 10^2=100, and 10^1.5=31.6 so x should be between 1.5 and 2.
The answer is x=1.64.  


3 0
3 years ago
Other questions:
  • In the picture is de question
    15·1 answer
  • Solve the quadratic equation by factoring. 2x^2+5x+3=0
    9·2 answers
  • What are 2 ways to convert a mixed number to a decimal?
    9·1 answer
  • I need help what’s the answer
    11·1 answer
  • What is (3²-2³)⁶⁶ total​
    9·1 answer
  • I Need help wit this.
    14·1 answer
  • Express this answer as a unit rate: $50 for 4 days of work. Lable the unite rate.
    5·2 answers
  • Lisa and Kali are selling flower bulbs for a school fundraiser. Customers can buy packages oftulip bulbs and packages of crocus
    15·1 answer
  • A box contains 5 red balls, 7 green balls, and 6 yellow balls. In how many ways can 6 balls be chosen if there should be 2 balls
    11·1 answer
  • Ben's family was driving 1650 miles to visit relatives. The family van averages 32 miles per gallon, and the tank holds 15 gallo
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!