1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alisha [4.7K]
3 years ago
13

Triangle FGH is dilated agout the origin make triangle F'G'H' as shown here. Which rule represents the dilation applied to trian

gle FGH to create triangle F'G'H'?

Mathematics
1 answer:
elena-s [515]3 years ago
7 0

Answer:

Answer is J

Step-by-step explanation:

Count the height of each traingle and divide both of them, it's also going to be greater than 1X since the dialted image is larger than the original

You might be interested in
Is this graph linear or exponential
barxatty [35]
Its a graph linear i believe
3 0
3 years ago
If you have an infinite number of red, blue, yellow, and black socks in a drawer, how many socks must you pull out of the drawer
Arada [10]
The worst case is when you pull 4 out and have 4 different colors. the 5th sock MUST match one of these. 5 is the answer
8 0
4 years ago
Need help please for school thank uuuuu
kramer

Answer:

>

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
What is the solution to the system of linear equations graphed below?
olganol [36]

Answer: (3\frac{1}{2}, -4)

Step-by-step explanation:

The solution to the graph of a system of equations is where they intercept. Here, it is at about (3\frac{1}{2}, -4).

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
SOMEONE PLEASE HELP ME ASAP PLEASE!!!​
Darya [45]

Answer:

Valid

Step-by-step explanation:

No calculations, but,

Def. of isosceles triangle= two congruent sides.

7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve each proportion examples 1 and 2 <br> 1.5 6 = 10p p =
    15·1 answer
  • Make it simple X=(-y^2+sqrt(y^4+16z^2))/4
    8·1 answer
  • If 2 1/2 pounds of pecans cost $2.10 and 2 1/3 pounds of almonds cost $2.60, which nut is less expensive per pound?
    8·2 answers
  • I NEED HELP QUICK PLEASE!
    8·1 answer
  • 9th out of 10 questions
    11·2 answers
  • A carpenter used 6 boxes of nails to build 8 bird houses. He used __ of a box on each bird house.
    6·1 answer
  • WILL GIVE EXTRA POINTS<br>Assignment name: identify angles​
    14·2 answers
  • Consider the expression 40 + 24. Find the greatest common factor of the two numbers, and rewrite the expression using distributi
    5·1 answer
  • Sofia ordered sushi for a company meeting. They change plans and increase how many people will be at the meeting, so they need a
    15·1 answer
  • 1
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!