1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Hitman42 [59]
3 years ago
6

8. At a wholesale food distribution center, the price of sugar has increased 6.3% annually since 1980.

Mathematics
1 answer:
Nitella [24]3 years ago
7 0

Answer: A. $4.12

Step-by-step explanation:

Y=a(1+r/n)^nt is the equation we use to solve this.

a= $0.43

t=37 - take 1980 and subtract it from 2017

r= .063 - the 6.3% goes into a decimal

n = 1

Y= ?

Y= 0.43( 1+ .063/1) ^1*37

Y= 0.43 (1.063) ^37

Y= 4.12

You might be interested in
HELP!!!!!
antoniya [11.8K]

Answer: 82°

Step-by-step explanation:

<CDE = far arc - near arc / 2

i.e

<CDE = arcCBE - arcCE / 2

arcCE = 98°

arcCBE = 360° - 98° = 262°

<CDE = 262° - 98° / 2

<CDE = 164 / 2

<CDE = 82°

Therefore the measure of < CDE is 82°

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
easy ratio questions !! - giving brainly if correct and both questions are answered :) question in the file ^​
Likurg_2 [28]

Answer:

3 blue 9 orange

Step-by-step explanation:

The third option.

4 0
3 years ago
What does point b represent on the graph ?
4vir4ik [10]

Answer:

Forgot to add graph

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone please help me!!!
maksim [4K]

Answer:

12x9= 124

Step-by-step explanation:

if you multply it right

8 0
3 years ago
Can you solve the 3 questions below?
trasher [3.6K]

Answer:

a - car

b - plane b

10 overs

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following is the solution to the compound inequality
    5·1 answer
  • Two angles in a triangle have measures of 62 degrees and 15 degrees. What is the measure of the third angle.
    15·2 answers
  • A square mirror has sides measuring 2 ft less than the sides of a square painting. If the difference between their areas is 32 f
    6·1 answer
  • 6×9747347282737482773747372​
    14·1 answer
  • A 12 pack of Dove Hand soap cost $8.84 what is the unit rate.
    11·1 answer
  • 5x-8=37 find the value of x
    5·1 answer
  • Ava buys a book for 8.58. She pays with a $10 bill. How much change will she get?
    12·1 answer
  • I need some help with this question
    7·2 answers
  • the distance from kevins home to his school is 2 kilometers. adrian lives 750 meters from the same school. how much closer does
    6·1 answer
  • 3x to the power of 3 + 21x squared + 36x = 0 by factoring the quadratic equation.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!