1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Novosadov [1.4K]
3 years ago
6

Please help me! :3

Mathematics
1 answer:
marta [7]3 years ago
6 0

Answer:

It's $17.94 tax. Total price would be $316.94.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Drag each tile to the correct box. Order the expressions from least value to greatest value. ​
wel

Answer:

\frac{5}{-1.6}

Step-by-step explanation:

We will solve the given expressions and find the answer in decimals.

1). 5\frac{6}{15}+(-2\frac{4}{5}) = 5\frac{2}{5}-2\frac{4}{5}

                   = 5.4 - 2.8

                   = 2.6

2). -3\frac{3}{10}-(-\frac{7}{20})=-3\frac{3}{10}+\frac{7}{20}

                           = -3.3 + 0.35

                           = -2.95

3). \frac{5}{-1.6}=-\frac{5}{1.6}

      = -3.125

4). (-4.5) × (-2.3) = 10.35

Solution of the expressions in the increasing order will be,

-3.125 < -2.95 < 2.6 < 10.35

\frac{5}{-1.6}

5 0
3 years ago
If pens cost 9 cents each, what equation could be written to calculate the cost, c, of any number of pens, p?
Nadya [2.5K]

Answer:

The total cost (in dollars) of p pens is C = 0.09 p

Step-by-step explanation:

The cost of each pen = 9 cents

Now, 1 cent  = $0.01 cents

⇒ 9 cents  = $0.09

So, the cost of  1 pen = $0.09

The number of pens purchased= p

Let the total cost of p pens = c

Also, the cost of p pens = p x ( Cost of 1 pen)  = p ( $0.09)  = 0.09 p

or, C = 0.09 p

Hence the total cost (in dollars) of p pens is C = 0.09 p.

4 0
3 years ago
Sasha has just gotten a new job in a nearby city. After comparison shopping, she found that renting a nice two-bedroom apartment
lina2011 [118]

Answer:

Sasha’s down payment will likely be less if she decided to buy.

8 1
4 years ago
Cory earns $52.00 in 7 hours find the unit rate answer key
MaRussiya [10]

Answer:

about $7.43 per hour

Step-by-step explanation:

52/7 = 7.43

6 0
3 years ago
Please solve fast. I will give brainliest.
jasenka [17]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

It 4 times 2 = 8 and -2+10=8

8 0
3 years ago
Other questions:
  • WILL GIVE BRAINLESS <br>factor the polynomial
    13·1 answer
  • Last week Alexandra was paid $56 for 7 hours of work. How much money does Alexandra's pay per hour?
    11·2 answers
  • A rectangle measures 3 feet by 24 inches. Find the area of the rectangle in square feet.
    5·2 answers
  • Adult tickets to a basketball game cost $5. Student tickets cost $1. A total of $3,159 was collected on the sale of 1,339 ticket
    14·1 answer
  • How much warmer is it<br>when the temperature is 17°F than<br>when it is -11°F?​
    5·1 answer
  • What is 90% of 45? need help fast
    11·1 answer
  • a test consists of 20 multiple choice questions plus 10 true or false questions. Barry got 4 questions wrong. what percent of hi
    9·1 answer
  • Solve -4y - 3 + 3y = 8 - 2y -15, interpret the result
    9·1 answer
  • How is the 42 President
    13·1 answer
  • Set up a system of equations and then use your calculator to solve: In triangle ABC, the sum of angles and c is equal to three t
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!