1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nirvana33 [79]
3 years ago
11

What is the solution to this inequality?

Mathematics
1 answer:
kondor19780726 [428]3 years ago
3 0

Its x>-2 aaaaaaaaaaaaaaaaaa

You might be interested in
The equation of line WX is y = −2x − 5. Write an equation of a line perpendicular to line WX in slope-intercept form that contai
Nezavi [6.7K]
Good job im not in high school yet but yea 
4 0
4 years ago
Take away 2 from 7 times h
yan [13]

Answer:7h-2

Step-by-step explanation:

take away 2 indicates -2

7 times h indicates 7h

then you have a few ways to write this out either: -2+7h or 7h-2

both are correct!

3 0
3 years ago
Explain how you can find the center of dilation of a triangle and its dilation.
Naddika [18.5K]

In mathematics, the term "center of dilation" refers to a constant point on a surface from which all other points are either enlarged or compressed. The center of dilation and the scale factor comprise the two properties of a dilation.

4 0
3 years ago
If 729 to 3 = 9 what is 512 to 3 = ?
hichkok12 [17]
9^3 is 729 so x^3 = 512 and you find it to be 8
3 0
4 years ago
Angelita and Cynthia like to play a video game against each other that is scored by round. The goal is to score as many points a
ladessa [460]

Answer:

0.80

Step-by-step explanation:

Khan academy

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Two random variables x and y are independent if the value of x does not affect the value of y. If the variables are not​ indepen
    6·1 answer
  • What is the result of 3÷ 3/5 Options:1/9 1/5 5 9​
    12·2 answers
  • Line L has equation y = 1. Find the distance between L and the point G(-5,4).
    15·1 answer
  • R over 5 minus 6 equals negative one
    5·1 answer
  • A store sells 8-foot boards for $2.40 each. What is the cost per foot?
    6·1 answer
  • (-5)+(-2)= porfa xdlo necesito rapido plox
    12·2 answers
  • The product of 86 and the depth of the river
    15·1 answer
  • Determine if the given pair of lines is parallel, perpendicular or neither.
    10·1 answer
  • Heather Johnson bought a new set of tires for $436.00 and a car seat for $22.85. The state tax rate is 6%, the county tax rate i
    12·1 answer
  • PLEASE HELP ILL GIVE BRAINLIESTTTT
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!