1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vladimir [108]
2 years ago
12

A 17 ft ladder leans against the side of a house. The top of a ladder is 15 ft off the ground. Find X, the angle of elevation of

the ladder. Round answer to the nearest TENTH of a degree. (marking BRAINLEST)​

Mathematics
1 answer:
erica [24]2 years ago
8 0

Answer:

61.92

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Cellular phone service is available for $35 per month for 1118 minutes. What is the monthly cost per minute? Round your answer t
olga nikolaevna [1]

Answer:

Step-by-step explanation:

a=bxh

7 0
3 years ago
How is dividing mixed numbers related to dividing whole numbers
Taya2010 [7]

Answer:

Dividing mixed numbers is very similar to multiplying mixed numbers. You just add one step—after changing the divisor into an improper fraction, you then find its reciprocal and multiply. ... First step: Write the whole number and the mixed number as improper fractions.

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
The sum of a number wand 4 is more than -12.
Mazyrski [523]
The answer is w + 4 > -12
4 0
2 years ago
How do I Subtract fractions! Please explain step by step to get marked
Fynjy0 [20]

Answer:

1) Make sure the bottom numbers (the denominators) are the same.

2) Subtract the top numbers (the numerators). Put the answer over the same denominator.

3) Simplify the fraction (if needed).

Step-by-step explanation:

Hope this helps!

6 0
2 years ago
PLEASE HELP ASAPPPPPPPP
Dvinal [7]
3.9 x 10 ^-5 is the answer. 0.000039 in scientific notation is 3.9 x 10^-5
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 8.5% tax on a pair of $50 shoes
    7·2 answers
  • The number of caps a new online store sells increases by a factor of 4 each month. The function f(x) = 4x represents the number
    12·1 answer
  • What is the answer to this algebra?<br>5ab + 3cb - 2ba - 2bc<br>​
    7·1 answer
  • The linear function f(x) = 0.9x + 79 represents the average test score in your math class, where x is the number of the test tak
    12·1 answer
  • Robin purchased 3 1\2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce?
    6·1 answer
  • What is a greatest common multiple
    15·1 answer
  • Please answer correctly !!!!!!! Will mark brainliest !!!!!!!!!
    14·1 answer
  • Evaluate the expression when c=4 and d=40 <br><br><br> d-5c
    14·1 answer
  • Find the sale price of the item. Round to two decimal places when necessary. Original price: $45. Markdown: 22%.
    6·1 answer
  • 90+(x+5)+(2x-2)=180<br> Will you please help me solve this
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!