1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mila [183]
3 years ago
8

I need a project done within the next 30 minutes its not big i will send you 10$ please text me 615 8 06 9 995 please

Mathematics
1 answer:
solmaris [256]3 years ago
6 0

Answer:

it in the email

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Pira drives 825 miles to California. The trip takes him 17 hours. He uses 38 gallons of gas on the trip, which costs him $125. F
Lunna [17]

Speed = Distance /  time:

Speed = 825 miles / 17 hours

Speed = 48.529 miles per hour. (Round the answer as needed).


Gas mileage = miles traveled  / gallons used

Gas mileage = 825 miles / 38 gallons = 21.71 miles per gallon (Round answer as needed).


Unit rate of gas = Total money spend /  gallons bought:

Unit rate of gas = $125 / 38 gallons = $3.289 per gallon.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the area of a rectangle with vertices at (6,-3), (3,-6), (-1,-2), and (2,1). Enter your answer In the box
vladimir2022 [97]

Answer:

24 units

Step-by-step explanation:

Start by plotting on the rectangular coordinate system the four points given: (6,-3), (3,-6), (-1,-2) , and (2, 1)

Please see attached image for guidance with the answer.

These four points are represented with green dots in the image.

Notice that such rectangle can be viewed as inscribed in a larger square that is 7 units by 7 units, and on which these four points (the vertices of the rectangle) touch the square's perimeter.

So to make the calculation simple, we can find the area of the larger square (very simple to calculate since it is 7 times 7 = 49) and subtract from it the area of the four triangles that are depicted in yellow and in light green. Such result will give us the area of the rectangle (white background).

Out of the four triangles whose areas we need to extract, we notice that they are all right angle triangles with simple formulas to calculate their areas: base times height divided by 2.

The triangles in green have base 3 and height 3 so their areas are: (3 * 3) /2 = 4.5. since they are two of these the total area of the green triangles is 4.5*2 = 9

We do something similar with the yellow triangles, noticing that their base and heights are 4 and 4 respectively which gives an area of (4*4)/2 = 8

Again, since there are two of them, we multiply this by 2: 8 * 2 = 16

Now to calculate the area of the white rectangle we do:

Area of big square minus area of green triangles minus area of yellow triangles: 49 - 9 - 16 = 24

3 0
3 years ago
What are the two types of observations?
Llana [10]

Answer:

data and analysis djdjdjhdhd

3 0
3 years ago
Use the Distributive Property to rewrite the expression= 7( 11a - 6c )
Olenka [21]
The problem rewritten is 77a-42c
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Assume that the demand for tuna in a small coastal town is given by p = 550,000 q1.5 where q is the number of pounds of tuna tha
nadezda [96]
<span>Answer: he town wants to sell at least 5000 lbs per month, so (a) should be 550000/5000^1.5=$1.55 per pound (b) comes straight from answer (a) For (c), multiply 1.55 dollars/lb * 5000 lbs of tuna= $7750.</span>
6 0
3 years ago
Other questions:
  • How much money is added to the phone bill if you use 5 gigabytes of data
    13·2 answers
  • A 16 oz package of brown rie cost 79 cents and 32 oz package of white rice costs $3.49 . Which package is a better deal?
    5·2 answers
  • plz hurry 82 points help plzThe rental rate for a power washer has a one time fee of $50 plus $25 for each day of the rental. Th
    12·2 answers
  • City A: 3% City B: 4.1% City C: 2.9% City D: 3.2% Tom wants to buy a sweater for $30. In witch city will it be lest expensive?
    5·2 answers
  • 24. Laisha paid for her and a friend to go to the movies. She
    15·1 answer
  • a person is scheduled to pick up 9 crates each crate weighs 1/4 how much weight will the delivery have
    9·2 answers
  • Can someone please help me with these
    9·1 answer
  • Sarah is paid $20 an hour at her new job. She wishes to graph her total pay y, as a function of the
    6·1 answer
  • 7x4-3x8+2^2-6<br> show step by step pls
    15·1 answer
  • Please help me! I will mark Brainliest if you answer all of these portfolio questions!
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!