1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alinara [238K]
3 years ago
6

HELPPPP MEZZZZZZZZZZZZ

Mathematics
2 answers:
Verdich [7]3 years ago
6 0

Hey there!

You would have $2.10 left.

If you play each game twice, we can multiply the price of each game by 2, to get the price of two games.

Ring toss ~ 1.20 x 2 = 2.40 ~ $2.40 for 2 games

Balloon pop ~ 1.25 x 2 = 2.50 ~ $2.50 for 2 games

Basketball ~ 1.50 x 2 = 3.00 ~ $3 for 2 games

Then, we can add this all together:

2.40 + 2.50 + 3.00

7.90

Then, we can subtract $7.90 from the starting budget, $10.00

You get $2.10.

Hope this helps! Good luck! Have a great day!

Marizza181 [45]3 years ago
3 0
You would have $2.60
You might be interested in
lauren is 4 years older than cole. their mom is 7 years older than triple coles age. the sum of the ages of cole, lauren, and th
babymother [125]

Answer:

16

Step-by-step explanation:

71-4

71/3-7

=16

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
7 times as much as sum of 1/3 and 4/5
Salsk061 [2.6K]
So the formula is
7*(1/3+1/5) = x

First find the common denominator of the fractions.  In this case the common denominator of 3 and 5 is 15 so we must convert them to 15ths.  To do that we divide 15 by the denominator and take that answer and multiply the numerator by it.

So for 1/3 we take 15/3(denominator) = 5 and multiply the numerator (1) by it

5 * 1 = 5 so 1/3 converts to 5/15

Do the same for 1/5 we take 15/5 = 3 and multiply the numerator (4) by it

3*4 = 12 so 4/5 converts to 12/15

Now we add 5/15 and 12/15 = 17/15 so we have our formula now to

7*17/15

We make seven a fraction 7/1 and multiply across 7*17 = 119 and 15 * 1 = 15

We have 119/15 which when we divide and get 7 14/15 as your answer
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ms. Cole has 4 yards of string. She cuts the string into pieces that are each 1/2 yard long. How many pieces of string does Ms.
slamgirl [31]

Answer:

8

Step-by-step explanation:

If she cuts them into half pieces that means there are two pieces of string for each yard. Multiply 2 and for to get 8

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A $320 suit is marked down by 30%.
harkovskaia [24]

Answer:

224.00 it's a good deal

8 0
3 years ago
Question 6 of 25<br> Evaluate 4(x - 3) + 5x - x2 for x = 3.<br> -
Zanzabum

\text{Given that,}\\\\4(x-3) +5x -x^2\\\\\text{For x =3,}\\\\4(3-3) +5(3) -3^2 = 4(0) +15 -9 = 6

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • -3x^2 + 2y^2 + 5xy - 2y + 5x^2 - 3y^2<br><br> x = 2 , y = -1
    5·1 answer
  • A statistic class has 9 boys and 11 girls. The teacher selects 3 students at random . Find probability that all are boys.
    14·1 answer
  • there are 25 students in Hansels class and 17 of the students went on the class trip to the zoo. what percentage of students wen
    14·1 answer
  • The industrial process that is used to convert a fuel to gasoline is carried out at a temperature range of 660 degrees°F to 790
    14·1 answer
  • The data in the table represents a company’s profit based on the number of items produced
    9·1 answer
  • Which line is the graph of y= -2x+2? D B A C
    10·2 answers
  • The grocery store has a sale on canned tomatoes: 4 cans for $5.00. Find the unit rate (cost per can).​
    6·1 answer
  • What is this question?<br> 10x – 8x + 2 + 10=
    8·1 answer
  • Which expressions are equivalent to the equation below
    12·1 answer
  • A florist wants to determine if a new additive helps
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!