1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zlopas [31]
2 years ago
12

Please answer number 1 and 2 with ABC or D

Mathematics
1 answer:
Free_Kalibri [48]2 years ago
3 0

Answer:

1. (a) a+b=86

2. (c) 5.99a+9.99b≤600

Step-by-step explanation:

1.

a = amount of 16gb memory sticks

b = amount of 21gb memory sticks

Gary is buying a memory sticks for each of the 86 teachers. Therefore the total sum of both 16gb and 32gb memory sticks should equal 86:

a+b=86

2.

a = amount of 16gb memory sticks

b = amount of 21gb memory sticks

Each 16gb memory stick cost $5.99, and each 32gb one costs $9.99. Therefore...

5.99a = total cost of 16gb memory sticks

9.99b = total cost of 32gb memory sticks

Gary has to spent an amount less than or equal to $600. Therefore, the total sum of the costs of both 16gb and 32gb memory sticks should be less than or equal to 600:

5.99a+9.99b≤600

You might be interested in
50 points
NISA [10]
1. Using your straightedge, draw a reference line, if one is not provided.
2. Copy the side of the square onto the reference line, starting at a point labeled A'.
3. Construct a perpendicular at point B' to the line through ab2.
4. Place your compass point at B', and copy the side of the square onto the perpendicular b'g. Label the end of the segment copy as point C.
5. With your compass still set at a span representing AB, place the compass point at C and swing an arc to the left.
6. Holding this same span, place the compass point at A' and swing an arc intersecting with the previous arc. Label the point of intersection as D.
7. Connect points A' to D, D to C, and C to B' to form a square.
4 0
3 years ago
How do you use the least common multiple to write two or more fractions with a common denominator
Triss [41]
First you compare the denomonators and see if they have any common multiples, then what you do to one side you do to the other so you multiply so you get the same number on both denomonators.finally you multipybthe same number you did ti he botto. to the top.p.s. your welcome
4 0
3 years ago
A store has a sale on books. The price is $17.55 for one book, $16.70 each for 2 books, $15.85 each for 3 books, and $15 each fo
3241004551 [841]
1 book is 17.55
2 books is 16.70
3 books is 15.85
4 books is 15
5 books is 4.15
6 books is 4.30
7 books is (3.55)
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
4. Why do people sometimes use credit to pay for items instead of just using cash?
Makovka662 [10]

Answer:

Some people use credit to pay for items instead of just using cash so they do not have to carry money around and so it is easier. ... It is preferable to receive a low interest rate so you do not have to pay high amounts. Sometimes, lenders allow or require a down payment before they extend you the loan.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
6 pounds of apples cost $12 how much do 8 pounds cost?
Dvinal [7]
Since 6 lbs of apples cost $12, 1 lb will cost $2.
8 times 2 = 16
8 lbs of apples cost $16

hope this helps!!
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is 7÷794=??? ANSWER!!!
    15·2 answers
  • What’s the median and mean for his please tell me how do I put them in order and the procedure thank you
    5·2 answers
  • Kendrick’s math quiz grades are 90, 100, 48, 88, 100, and 96. Find the MEAN of Kendrick’s scores.
    9·2 answers
  • Find the circumference of the circle with 1/4 Pi square centimetre square 2<br>​
    12·1 answer
  • Here's a graph of a linear function. Write the equation that describes that function. (Express it in slope-intercept form.)
    6·1 answer
  • What’s the answer for this
    11·1 answer
  • Factor x^2+5x-84 please
    11·1 answer
  • Jixi is at the shop and sees that 7 antiques cost $14. He needs
    8·2 answers
  • Margo can purchase tile at a store for $0.59 per tile and rent a tile saw for $49. At another store she can borrow the tile saw
    7·1 answer
  • SOMEONE PLEASE HELP ME
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!