1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
galben [10]
3 years ago
9

Find the length of side x in simplest radical form with rational denominator.

Mathematics
1 answer:
DaniilM [7]3 years ago
8 0

Answer:

sqrt(20)

Step-by-step explanation:

The two perpendicular side lengths are equal, so using Pythagoras theorem:

x = sqrt( sqrt(10)^2 + sqrt(10)^2 )

x = sqrt(10 + 10)

x = sqrt(20)

You might be interested in
A 6-pound bag of birdseeds cost $4.92. What is the unit price?
Sergeu [11.5K]
I think you would have to multiply $4.92 and 6... if so the answer would be $29.52 for the unit price.
7 0
3 years ago
I don’t now if u can see it very well but could anyone help me with this
Sauron [17]

Answer:

A and c

Step-by-step explanation:

If im correct A and C is the answer because A and C represent the vertical angles :)

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
If 3 pieces of candy cost $2.10, how much would 8 pieces cost
Alex_Xolod [135]

Answer: 5.60

Step-by-step explanation: Divide 2.10 by 3. You get 0.7. Then multiply 0.7 by 8 and you get 5.60.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which equation applies the associative property of multiplication?
Radda [10]

-5/12 x (6/5 x 1/3) x 9/2 = (-5/12 x 6/5) x (1/3 x 9/2) as said equation correlates with the following formula: (a x b) x c = a x (b x c) where the way you group three or more numbers when adding or multiplying does not change their overall sum or product. Hope this helped! :)

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What integer <br> Describes a profit of <br> $650? Please show your work.
inna [77]
+$650 because there is no loss of money
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solving algebra 6k-25=7-2k
    15·1 answer
  • What is the value of an annuity due at the end of 15 years of quarterly deposits of $2,000.00 with terms of 8 percent compounded
    13·1 answer
  • Isabella has 5 pounds of trail mix. She divides the mix into 1/4 pound servings. How many 1/4 pound servings does she have
    9·2 answers
  • What is the range of the given function?
    9·1 answer
  • What is the answer to this problem?
    13·1 answer
  • 18+ 0.50x=12 + 0.75x
    9·2 answers
  • Mandy was making 6 pillows to give as gifts to her family. She needed 5/8 of a yard of material for each pillow. How many yards
    11·1 answer
  • Which values are solutions to the inequality below? check all that apply √x &gt; 4
    14·2 answers
  • If you were writing a two-column proof proving that ANQP APON, which of the following statements would have
    13·2 answers
  • (for 50 points) Choose an expression that is equivalent to negative two raised to the fourth power divided by negative two raise
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!