Answer:Rise= 4 Run= 5
Step-by-step explanation:
You have to do Rise over Run. You have to find two of the points and count going up and right.
4x - 6y = 12
6y = 4x - 12
y = 4/6x - 12/6
y = 2/3x -2
Answer : Slope = 2/3
8 x 40 x 4 = 1280 cubic feet
1.25 cubic feet = 1 bushel
1 cubic feet = 1/1.25 = 0.8
1280 cubic feet = 0.8 x 1280 = 1024 bushel
Answer:
If lines m and L are parralel then angle y equals 45 degrees
Step-by-step explanation:
It's because of corresponding angels
The best thing to do is to find the cost of one sweet, and to do this, divide 42 by 7.
42/7= 6
Therefore, one sweet costs 6p.
To find the cost of 8 sweets, you've got to multiply 6 by 8, and this gives you 54p.
Therefore, 8 sweets cost 54p
This is basically just finding unit rate and multiplying.
<span>Hope this helps :)</span>