1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
frez [133]
2 years ago
14

Jamal drew the function below. Which explains whether or not his function is linear?

Mathematics
2 answers:
WITCHER [35]2 years ago
8 0

Answer:

A.

Step-by-step explanation:

I just finished the test and got it right

ioda2 years ago
5 0

Answer:

A it is linear because it has a constant rate of change

You might be interested in
What is the slope of the line? pls help
Flauer [41]

Answer:Rise= 4 Run= 5

Step-by-step explanation:

You have to do Rise over Run. You have to find two of the points and count going up and right.

3 0
2 years ago
What is the slope of a line whose equation is 4x – 6y = 12?
Black_prince [1.1K]
4x - 6y = 12
6y = 4x - 12
y = 4/6x - 12/6
y = 2/3x -2

Answer : Slope = 2/3
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A fully-loaded truck is carrying grain to a storage silo. if the truck is 8 feet wide, 40 feet long, and 4 feet deep, how many b
lukranit [14]
8 x 40 x 4 = 1280 cubic feet

1.25 cubic feet = 1 bushel
1 cubic feet = 1/1.25 = 0.8
1280 cubic feet = 0.8 x 1280 = 1024 bushel
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the value of y.<br>Please explain step by step​
Marta_Voda [28]

Answer:

If lines m and L are parralel then angle y equals 45 degrees

Step-by-step explanation:

It's because of corresponding angels

6 0
3 years ago
6 sweets cost 42p altogether how much do 8 sweets cost
Eddi Din [679]
The best thing to do is to find the cost of one sweet, and to do this, divide 42 by 7.
42/7= 6
Therefore, one sweet costs 6p.
To find the cost of 8 sweets, you've got to multiply 6 by 8, and this gives you 54p.
Therefore, 8 sweets cost 54p
This is basically just finding unit rate and multiplying.
<span>Hope this helps :)</span>
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 1.) Six people share 3/5 pound of peanuts equally. What fraction of a pound of peanuts does each person receive? There aren't an
    15·1 answer
  • When in europe, you are told that you are eating a steak weighing 140 grams. this is equivalent to how many ounces?
    10·1 answer
  • 1) Which transformation of a figure will create an image that is NOT congruent to the original figure?
    9·2 answers
  • Question 6 of 15, Step 1 of 1
    13·1 answer
  • Find the image of the figure after a dilation with a point A as the centre by a scale factor of 0.75​
    9·1 answer
  • The areas of the sides of a rectangular box are
    15·1 answer
  • What number line shows 1.5+2.5
    7·1 answer
  • A salesman needed to sell a used car. He priced it at $4,500 the first day it was on the
    9·1 answer
  • La somme de l age de Anaise de sa mère et de sa grand mère est égale a 130 anaise a le tière de l age de sa mere s mere a le dou
    6·2 answers
  • Need help with this geometric question ASAP, Thank you
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!