1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sergeu [11.5K]
3 years ago
5

Please help me find the length!!

Mathematics
1 answer:
galben [10]3 years ago
8 0
So, this would be a common circle question. 

First, 20 degrees from a circle's curcumference would be 20/360, which is 1/18.

This means that the length of the arc of AB should be 1/18 of the circumference.


The formula for the circumference it 2pi*r

2*pi*27=54pi

54pi* 1/18= 6 pi
You might be interested in
Which of the following statements is false ​
Molodets [167]

Answer:

the second one is false

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A sequence is defined recursively by the formula f(n+1) =f(n) + 3 the first term of the sequences is -4 what is the next term in
MArishka [77]
-1 would be your answer. f(0) = -4. f(1) = f(0)+3 so f(1) = -1
8 0
3 years ago
Please Help, this is math problems
MariettaO [177]

Answer:

1/8 for the first one then 1/6 for the second one

Step-by-step explanation:

 

5 0
3 years ago
If gas prices are now $3.75 and they were up 10% from 6 months ago, how much were gas prices 6 months ago?
Hatshy [7]

Given

gas prices are now $3.75 and it up 10% from 6 months ago.

Find out how much were gas prices 6 months ago.

To proof

gas prices now = $3.75

let the gas price 6 month ago = x

gas price now is rise up 10% from 6 months ago

First write 10% in simpler form

= \frac{10}{100}

= 0.1

Now the equation becomes

0.1x + x = 3.75

1.1x = 3.75

x =\frac{3.75}{1.1}

x = 3.41 (approx)

Thus gas prices 6 months ago be $ 3.41 (approx )

Hence proved

7 0
3 years ago
the expression 6x +15 represents the total cost of a bicycle rental. When Danny rents a bike for 2 hours the total cost is 27 do
bekas [8.4K]

The coefficient 6 represents the price for an hour of bike rental.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • A person-hour is a unit of measure representing one person working for one hour. A construction foreman estimates that it will t
    10·1 answer
  • If f(x) and it’s inverse function, f^-1(x), are, both plotted on the same coordinate plane, what is their point of intersection
    5·1 answer
  • If one endpoint of a line segment is (2, 8) and the midpoint is (-4, 7), what is the other endpoint? (8, -5)
    13·1 answer
  • Jennifer is saving money to buy a bike. The bike costs $230. She has $125 saved, and each week she adds
    13·1 answer
  • What is the unit rate in miles per day in simplest form?
    14·1 answer
  • You are flying your dragon kite. It's connected to 34yd of string. The kite is directly above the edge of the pond. The edge of
    6·1 answer
  • M + 5q; where m=1, and q = 5 I​
    14·2 answers
  • The bar chart shows the number of students with each letter grade in a certain professor's math classes. Since students need at
    10·2 answers
  • Tomic and Brooke make a game of shooting free throws. Each basket is worth 212 points. Each miss is worth −34 points. Out of 30
    14·1 answer
  • (sinx) / (1-cosx) =cscx+cotx
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!