Option a is true and others are false
For this case we must find the unit cost (dollars per pound) of each site and then compare.
We take into account that:
1kg equals 2.205 pounds
So, we have:
Site 1:

Site 2:

So, the unit cost is:

Thus, the best deal is on site 2.
ANswer:
The best deal is on site 2.
Answer:
Y=4x+9
Step-by-step explanation:
Use rise over run to find 2 points for the slope. B is as simple as looking where the line passes y.