1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
monitta
3 years ago
8

What is the answer to 0.7(1.5 + y) = 3.5y - 1.47

Mathematics
1 answer:
Brums [2.3K]3 years ago
4 0

Answer:

0.9

Step-by-step explanation:

0.7*(1.5 + y) = 3.5y - 1.47

or, (0.7*1.5) + 0.7y = 3.5y - 1.47

or, 1.05 + 1.47 = 3.5y - 0.7y

or, 2.52 = 2.8y

or, y = 2.52/2.8

or, y = 0.9

Hope this will help. Please mark me brainliest.

You might be interested in
Solve the system of equations below -3xy+6y=9
Tcecarenko [31]

Answer:

x=\frac{2y-3}{y}

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is better buy? 5 lb of flour for $0.90 or<br> 8 lb for $1.25
Ludmilka [50]
Well let’s see if there’s a least common multiple of 5 and 8. Since 40 is the least common mult. We will multiply 40 x .90 and 40 x 1.25 . 40x.90 is 36 while 40x1.25 is 50. It’s better to buy eight pounds for 1.25!
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone please help me, everyone is taking my points :(
statuscvo [17]

Answer:Yes that is correct, 3(2t + d) is equal to 6t+3d. This is due to the distributive property of multiplication, or as I like to call it, the DPM. The DPM works for all multiplication and praentheses problems. For example, 7(2t+3d)=14t+21d. You multiply the coefficient of the whole parentheses by each number/variable in the equation. Another example is 5(n+s)=5n+5s.

6 0
3 years ago
ОО
sattari [20]
I honestly don’t know but I hope you find the answer to this question soon and have a good night good luck
6 0
3 years ago
Spencer drink 2/3 liter of water Monday before going jogging he drink 5/7 liter of water after his jog how much water did Spence
Alenkasestr [34]

Answer:

1 8/21 liters

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • HELP PLEASE!!! I'm desperate!!
    12·1 answer
  • What is the answer to (-6)-2-(-7) and solve it please
    9·1 answer
  • How does a room and board pay less
    14·2 answers
  • Mary Sue bought two dolls priced at 7.40 each. The tax was 0.98.She paid the clerk with a 20.00 bill. How much change should she
    13·1 answer
  • Write and solve a problem involving money that can be solved with a multiplication equation
    5·1 answer
  • Reflect triangle A in the line y = 1.
    12·1 answer
  • Help how do I solve for x and y when they are they on the same corresponding side
    9·1 answer
  • Toby kept track of the number of hours that he spent playing the trumpet each week for several weeks. He spent 1, 3, 5, 4, and 7
    15·2 answers
  • Help me plzz pleased ​
    10·1 answer
  • 10 of 10
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!