1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Naddik [55]
3 years ago
9

Find the missing Side of the triangle

Mathematics
1 answer:
sammy [17]3 years ago
3 0

Answer:

2√15

Step-by-step explanation:

Use the Pythagorean theorem.

2² + x² = 8²

x² + 4 = 64

x² = 60

x² = 4 * 15

x = 2√15

You might be interested in
What is the value of the 4 in the number 17.884?<br>Write your answer as a fraction.​
ikadub [295]

Answer:

4/1000

Step-by-step explanation:

the value of 4 is 0.004 which in fraction form is 4/1000

6 0
3 years ago
The simplified fractional representation of .353535.... is?
lozanna [386]

Answer:

353535 /1000000  equals to 70707/200000

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
An object moves in simple harmonic motion with period 8 seconds and amplitude 6cm. At time = t 0 seconds, its displacement d fro
Murrr4er [49]

Answer:

123456789012345678901234567890

6 0
3 years ago
What is <br>60 is 1/100 of
irinina [24]
The answer should be 6,000
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The scale on a map shows 1 cm = 5 km. On this same map, the distance between Clarkstown and Millburn is 3.5 cm. What is the actu
Ugo [173]

Answer:

15.10 km

Step-by-step explanation:

All you would have to do is add 5 km every time you add 1 cm. Then for the .5 you would divide 5 by .5 to get the second part of the answer.

Hope this helps!

I got it wrong I'm sorry!

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the value of --21 – (--10)? a. - 31 b. - 11 c. - 10 d. 31 e. 1\
    10·1 answer
  • What is the measure of angle x?<br><br><br> 88º<br><br> 130º<br><br> 42º<br><br> 142º
    9·2 answers
  • For a party, you can spend no more than $20 on cakes. Egg cake costs $4 and cream cake costs $2. Write the linear inequality tha
    10·1 answer
  • Correct answers only!! Circle P is described by the equation (×+4)^2 + (y+7)^2 = 16 and circle Q is described by the equation (x
    7·1 answer
  • What is 3/8 x (_3/6)​
    12·1 answer
  • You spend $4.50 on 5 pounds of apples. What is the unit rate in dollars per pound?
    11·2 answers
  • Quadrilateral ABCD is dilated about the origin into quadrilateral EFGH
    11·2 answers
  • Consider the inequity
    5·2 answers
  • Which ordered pair is a solution to the following linear system?
    12·1 answer
  • Evaluate each expression for the given value(s) of the variables(s).
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!