1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
k0ka [10]
2 years ago
15

First *and correct* gets brainliest

Mathematics
1 answer:
Zinaida [17]2 years ago
8 0

Answer:

A. Alpha

Step-by-step explanation:

Min first median 3rd high. Median is the center box. And the middle line is always the median and that's the lowest of all of them.

You might be interested in
WORTH ALOT OF POINTS need help please
-BARSIC- [3]
Question 1- A circle is formed from the cross section of a plane and sphere
Question 2- A square is formed from the cross section of a plane and a cube
Question 3- A circle is formed from the cross section of a plane and cone
Question 4- A rectangle is formed from the cross section of a plane and rectangular pyramid. 
Question 5- A circle is formed from the cross section of a plane and a cylinder
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A rectangular playground is to be fenced off and divided in two by another fence parallel to one side of the playground. Seven h
Arisa [49]

Answer:

Step-by-step explanation:

Suppose the dimensions of the playground are x and y.

The total amount of the fence used is given and it is 780 ft. In terms of x and y this would be 3x+2y=780 (we add 3x because we want it to be cut in the middle). Therefore,  y= 780/2-3/2x. Now, the total area (A )to be fenced is

A=x*y= x*(390-3/2x)=-3/2 x^2+390x

Calculating the derivative of A and setting it equals to 0 to find the maximum

A'= -3x+390=0

This yields x=130.

Therefore y=780/2-3/2*130=195

Thus, the maximum area is 130*195=25,350ft^2

8 0
3 years ago
In winter, the price of apples suddenly went up by 0.75 per pound. Sam bought 3 pounds of apples at the new price for a total of
forsale [732]
5.88 / 3 = 1.96 per pound
original price - 1.21 per pound
5 0
3 years ago
A survey revealed that 31% of people are entertained by reading books, 39% are entertained by watching TV, and 30% are entertain
tester [92]
1% entertained by books
9% entertained by TV
3 0
3 years ago
Which row of the input/output table is incorrect?
zaharov [31]

Row A:   x = 3

y = 2x - 3

y = 2(3) - 3 = 3      This is correct

Row B: x = 5

y = 2x - 3

y = 2(5) - 3 = 7        This is correct

Row C: x = 7

y = 2x - 3

y = 2(7) - 3 = 11      this is correct

Row D: x = 10

y = 2x - 3

y = 2(10) - 3 = 17  THIS IS INCORRECT, SO ROW D

8 0
3 years ago
Other questions:
  • 12 Months (upfront) was $773
    13·2 answers
  • How many cups are in 260 grams?
    11·1 answer
  • 2x-2<-12or2x+3>7 what is the solution to this compound inequality
    13·1 answer
  • The ratio of red to green marbles is 3 to 2 there is 36 red marbles how many green marbles are there
    8·1 answer
  • There are 56 students in the orchestra and twice that number in the band. There are 23 boys and 24 girls in the choir. If each s
    10·1 answer
  • Show that: (sec theta - cosec theta) (1 + tan theta + cot theta) = sec theta tan theta - cosec theta cot theta)
    6·1 answer
  • Please help me with integers! Thank you!
    14·1 answer
  • Simplify the expression: <br> 2(4c + 4) =
    11·2 answers
  • What is the surface area of the right rectangular prism?
    9·2 answers
  • Someone help with this please?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!