1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
r-ruslan [8.4K]
3 years ago
9

PLEASE HELP ME SOMEONE

Mathematics
1 answer:
n200080 [17]3 years ago
5 0

Answer:

Option 2: 27 is the correct answer.

Step-by-step explanation:

Given functions are:

f(x) = x^2-2\\g(x) = 4f(x) - 1

As we can see that the function g(x) in written in terms of f(x), first of all we have to find g(x) by putting the value of f(x) in g(x)

So putting f(x) = x^2-2 in g(x)

g(x) = 4(x^2-2)-1\\= 4x^2-8-1\\=4x^2-9

As g(-3) has to be found, putting x=-3 in g(x)

g(-3) = 4(-3)^2-9\\= 4(9)-9\\=36-9\\=27

Hence

Option 2: 27 is the correct answer.

You might be interested in
Can 1 1/8 be simplified​
tatiyna

Answer:

No it cannot. There isn't a common value shared between the two numbers to simplify.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
You are a real estate agent with ABC Real Estate company. You help sell a home for $155,000. The total commission is 6.5%. Your
gtnhenbr [62]

Answer:

$3,929.25.

Step-by-step explanation:

First, calculate the total commission.  That's found by multiplying the selling price ($155,000) by 0.065.  The result:  The total commission is $10,075.

Your company receives 60% of that.  So we multiply $10,075 by 0.60, obtaining $6,045.

Your share of the commission is 65% of that, so we multiply $6,045 by 0.65:

0.65($6,045) = $3,929.25.

Your personal share of the commission is thus $3,929.25.

4 0
3 years ago
List the prime numbers from 41-60
disa [49]
43 47 53 59 are the prime numbers


3 0
3 years ago
A company buys pens at the rate of $7.50 per box for the first 10 boxes, $5.50 per box for the next 10 boxes, and $4.50 per box
photoshop1234 [79]

So it is really easy to solve firstly we can see how much does the first 10 boxes make which makes around 75$ obviously. Secondly 55$ for the next 10 boxes.

So for now we can simply calculate that we have spent around 130$ which means 20 boxes. The remaining money left is 18$ so we can buy 18/4.5 = 4 only 4 boxes with that money. Hence a total of 24 boxes.

4 0
3 years ago
Please help asap 50 pts
Alexxx [7]
A. The smaller the number, the wider the graph. That equation had the smallest number, so therefore it will produce the widest graph.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 5m-3/63 = 9/21 solve for m
    15·2 answers
  • NEED HELP NOW 25 POINTS!!!!!!
    7·2 answers
  • I have $3.35 in quarters and dimes. if i have 23 coins in all, find the number of quarters and dimes
    11·1 answer
  • In the graph belo, what is the unit rate Ken paid to rent a go-kart?
    14·1 answer
  • Please help find the rate?!
    7·1 answer
  • Help word problem ......
    5·2 answers
  • I would like some help,, no need to rush though! (20 points :])
    13·1 answer
  • A man is now 3 times as old as his son. In 10 years time, the sum of their ages will be 76.
    11·1 answer
  • What is the value of the expression3+3⋅72−9⋅103+3⋅72−9⋅10 ?
    6·1 answer
  • Michael is 4 times as old as brandon and is also 27 years older than brandon<br> how old is brandon?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!