2 1/3hrs→ $18.20
1 hr→ $7.80
5 1/4hrs→ $7.80x5 1/4= $40.95
Change in y = 6
change in x = -9
so slope is 6/-9 = 2/-3 =
the answer is 3/4 or c.
Step-by-step explanation:
to find tan A you would use the equation of tan which is the value opposite the angle A which is 27 over the value adjacent to the angle which is 36.
Answer:
r=4
Step-by-step explanation:
Area of a circle is
A = pi* r^2
We know the area and 3.14 = pi
50.24 = 3.14 * r^2
Divide each side by 3.14
50.24/3.14 =3.14 /3.14 *r^2
16 = r^2
Take the square root of each side
sqrt(16) = sqrt(r^2)
4 =r
The unit rate for the 1st one is: $0.19 / ounce
The unit rate for the 2nd one is: $0.16 / ounce
The 36 ounce box would be the better buy because it is less per ounce than the 24 ounce box