1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
miskamm [114]
2 years ago
9

Find the y-intercept of the folowing equation. Simplify your answer 19x + 8y=7​

Mathematics
1 answer:
bagirrra123 [75]2 years ago
8 0

Answer:

y-intercept occurs when x = 0

19x + 8y=7​

19*0 + 8y = 7

y -intercept = (0, 7/8)

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Say wut in 30 secs and you will get 5o points and brain crown
cluponka [151]

Answer:

wut

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the cost of four $4.50 small drinks with a sales tax of 4%?
Andreyy89
It would be 18.72$. Hope dis helps :)
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
20. Use the Distributive Property to find another expression for 3(2x + 7)
ASHA 777 [7]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

3×2x=6x

3×7=21

So your answer is D

7 0
3 years ago
SURFACE AREA HELP ASAP!!
Norma-Jean [14]

Answer:

Step-by-step explanation:

can you get a bigger picture pls

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
If Greg Mills is paid 12¢ per unit and produces 170, 165, 149, 157, and 181 units in the 5 days of one week, what is his pay?
Leya [2.2K]

get the total units made:

170 + 165 + 149 + 157 + 181 = 822 units.

Multiply by pay:

822 x 0.12 = $98.64

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following shows the graph of a line through (-2,2) and (2,4)
    5·2 answers
  • Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas.  What is the price per gallon?
    12·2 answers
  • A subway train on the Red Line arrives every eight minutes during rush hour. We are interested in the length of time a commuter
    7·1 answer
  • Evaluate each expression if x = 5<br><br> 7x
    12·2 answers
  • Solve 2(b − 3) ≥ 3(3 − b) and describe the graph of the solution. Show all your work.
    7·1 answer
  • Answer quick for brainliest
    7·1 answer
  • Caleb takes 21 minutes on 6 assignments. Write an equation to find the m, minutes spend on a,assignment.
    8·2 answers
  • A fitness club has two options, one for members and one for nonmembers. Members pay a one-time registration fee of $12 plus $8 p
    15·1 answer
  • Solve v+8&lt;3 or -8v-40 .
    9·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=4.5x10%5E9" id="TexFormula1" title="4.5x10^9" alt="4.5x10^9" align="absmiddle" class="latex-fo
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!