12c=22
6c=11
c=1 5/6
20c=33
c= 1 13/20
5/6 is about .83
13/20 is .65
12 chocolate bars for $22 is about $1.83 each
20 chocolate bars for $33 is $1.65 each
The 20 chocolate bars for $33 dollars has a better unit rate and is a better buy.
Answer:
?
Step-by-step explanation:
Answer:
(f-v)/a = t
Step-by-step explanation:
f = v + at
Subtract v from each side
f-v = v-v + at
f-v = at
Divide each side by a
(f-v)/a = at/a
(f-v)/a = t