1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Thepotemich [5.8K]
2 years ago
11

Bookstore rents books to students for $2 per book. The cost of running the bookstore is $300 per hour. The numbers of books and

the probabilities that the bookstore would rent them in an hour mimics the distribution of the outcomes of flipping four coins. The probability of renting a number of books was observed to be the same as the number of heads that appear in a four-coin flip. This distribution is represented in the table.
Books Rented Probability









Based on the data in the table, the expected value the bookstore can make per student in one hour is $
Mathematics
1 answer:
satela [25.4K]2 years ago
5 0
From my research, the available data in the problem is as follows:

<span>No. of Heads | Probability
          0               1/16
          1               4/16
          2               6/16
          3               4/16
          4               1/16

To calculate the average amount spent by a student in an hour:

[(0 * 1/16) + (1 * 4/16) + (2 * 6/16) + (3 * 4/16) + (4 * 1/16)] * 2

= 4

Therefore, the library earns $4 per student each hour</span>
You might be interested in
22 Points!! I NEED Help ASAP plz!!!!
Schach [20]

Answer:

The correct option is B.

Step-by-step explanation:

The vertices of preimage are L(2,-2), M(4,-2), N(1,-3) and O(5,-3).

The vertices of image are L'(-3,-2), M'(-3,-4), N'(-4,-1) and O'(-4,-5).

The relationship between preimage and image is defined as

(x,y)\rightarrow (y-1,-x)

In option A, 90-degree counterclockwise rotation about the origin followed by a translation 1 unit to the left.

If a figure rotated 90-degree counterclockwise, then

(x,y)\rightarrow (-y,-x)

Translation 1 unit to the left,

(x,y)\rightarrow (-y-1,-x)

Therefore option A is incorrect.

In option B, 270-degree counterclockwise rotation about the origin followed by a translation 1 unit to the left.

(x,y)\rightarrow (y-1,-x)

Therefore option B is correct.

In option C,  a translation 1 unit to the left followed by a 270-degree counterclockwise rotation about the origin.

(x,y)\rightarrow (y,-(x-1))

Therefore option C is incorrect.

In option D, a translation 1 unit to the left followed by a 90-degree counterclockwise rotation about the origin.

(x,y)\rightarrow (-y,x-1)

Therefore option D is incorrect.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help and explain for 7
Keith_Richards [23]
Divide 2,512 by 3.14 and round to the nearest whole number
if you need the answer comment below
<span />
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
25 POINTS! CAN SOMEONE HELP ME PLEASE!!!
EastWind [94]

Answer:

How to??

Just take a pic and show it.. ..

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
How do u write 652 in scientific notation
kolezko [41]
The way u write it in scientific notation is 600+50+2
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Slope=1 y-intercept=-3 I know the answer I just need to know how it’s done
Shtirlitz [24]
Every straight line has the form:

y = mx + b

Where m is the slope of the line.

b is the value for the y- intercept

Therefore the equation of the line is:

y = (1)x + (-3)

y = x - 3
5 0
2 years ago
Other questions:
  • Factor the polynomial.
    13·1 answer
  • Which statement is true?
    13·2 answers
  • WV bisects XWY. The measure of angle XWV is (x+3), and the measure of angle VWY is (3x-91) . Solve for x.
    6·1 answer
  • 3x + 4y = 27 5x - 3y = 16
    7·2 answers
  • Ynhas an approximateN(np,np(1−p)). Sop(1−p) is animportant function ofpas it is in the variance ofYn. Thus, ifpis unknown, we mi
    10·1 answer
  • Solve: 2x+1-14x=-71<br> This is for 7th grade mathematics. Please help! I need this now!
    10·1 answer
  • Please I need the answer ASAP I have 28 points
    8·1 answer
  • Marla’s mom bought a 36-pack of water bottles at the supermarket. Each bottle has 500 mL of water. How many liters of water is t
    9·2 answers
  • Damon is buying meat by the pound at the deli. For every 5 pounds of meat he buys, he pays $8. What is the cost, per pound, for
    15·1 answer
  • Ian wanted to display some photos of his recent vacation to Surf City Beach. He used seashells he collected at the beach to deco
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!