Answer:
The loose sweets at ?0.89 for 100 g.
Step-by-step explanation:
First, calculate the price per gram. You do this by dividing the price by the grams.
?1.49 / 120 g = 1.49 / 120 = 0.0124 (4 dp)
Because the answer was very long, I have rounded it to 4 decimal places (4 dp).
?0.89 / 100 g = 0.89 / 100 = 0.0089
Next, you must calculate both pre-packed and loose sweets to the same weight. I am calculating them both to 100 g.
0.0124 x 100 = 1.24
0.0089 x 100 = 0.89
Finally, the cheapest product for 100 g will be the better value. In this case, it is the loose sweets.
Answer:
29
/12 or 25
/12 or 2.4166667
Step-by-step explanation:
1/2 + 2/3 + 5/4
Answer:
down in rate = 680-540 = 140
% change = 140*100/680 = 20.58%
Well you have to multipy 4 x 11 and then add 4 x 10
I believe the answer is -27t - 4