Answer:
ok so first you add all the prices together.
$9:00+$7:00+$8:00+$6:00+$4:00=34
then divide 34 by the number of prices.
34/5
then you get the mean
$6.8 is the mean
Step-by-step explanation:
Step-by-step explanation:
$1.80 per pound
The amount she's supposed to buy it is
1.80 × 12.5 = $22.5
She paid $21.25 for the 12.5 pounds, that means she saved
$22.5 - $21.25 = $1.25
the amount she saved per pound is
1.25/12.5 = $0.1 per pound
Heya friend !!
During water cycle , Water in liquid state absorbs tremendous amounts of incoming solar energy causing it to evaporate and it is released back in the atmosphere while the formation of clouds during Condensation .
Hence , We got our answer as D.
Hope it helps you :)
Answer:
24.5
Step-by-step explanation:
When you round it you get 25. (sorry if im wrong) :(
y = -19
I started by adding 18 to both sides(inverse operation) then dividing by -2 to isolate the variable. What you do to one side must be done to the other