1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Xelga [282]
3 years ago
13

A coffee table is on sale for 20% off the original price of $115.

Mathematics
2 answers:
Murljashka [212]3 years ago
6 0

Answer:

The answer would be around $98.90                                                              

Angelina_Jolie [31]3 years ago
4 0
The answer would be $98.90
You might be interested in
8ab -16c - a^2<br><br> A=3<br> B=4<br> C=5
Rainbow [258]
8(3)(4) = 96
96-16(5)= 16
16- 3^2 = 9.
9
5 0
3 years ago
QUICK, BRAINLIEST FOR 1ST ANSWER. <br><br>14.5 is incorrect!
ra1l [238]
To get the *percent increase* from week 1 to week 2, we calculate the change in distance from week 1 to week 2 (13.5 - 12.5 = 1 mile) over the week 1 distance (12.5 miles). Doing that, we find that Matthew increased his distance by

1/12.5 = 0.08, or 8%

We’re given that he’ll increase his distance by the same percentage from week 2 to 3, so to find his week 3 distance, we can find 8% of the week 2 distance and add that on. 8% of 13.5 miles is 0.08 x 13.5 = 1.08 miles, so by week 3, he’ll be running 13.5 + 1.08 = 14.58 miles.
4 0
3 years ago
A function is created to represent the height above sea level of a mountain climber every hour. What restrictions would be made
ryzh [129]
The range would only include positive numbers.
7 0
3 years ago
ANSWER FOR BIG PRIZE!
Volgvan
3 x^3 y^2
_______

8 ( y/x-3/2)
8 0
4 years ago
katelyn bought 5.68 pounds of peaches. the peaches were on sale for 1.49 a pound. how much did lately spend on peaches
Leya [2.2K]
So Katelyn bought 5.68 pounds of peaches. And one pound of peaches cost $1.49. So that would mean that we would have to multiply the pounds of peaches she bought, with how much each pound costs. 5.68 × 1.49 = ?

Once you multiply these two decimals, you would get 8.4632. So she spent $8.4632 on 5.68 pounds of peaches. You would multiply the two decimals to find how much she spent in all.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Graph the line with slope -3 passing through the point (5,0)
    5·1 answer
  • These astronauts are confusing can some one help me please
    11·1 answer
  • O. Shannon's hair is 12 inches long and grows 0.25 inch per
    5·1 answer
  • What is the value of tan(60°)?
    11·1 answer
  • Help asap giving branlist!!
    9·2 answers
  • Adrian wrote the standard form of an equation is 2x – 1/4y = 4. Ulises told him that the equation was not yet in standard form.
    5·1 answer
  • Another geometry one
    8·1 answer
  • 1/4( x - 1 ) + 3x = 2 <br>solve the equation
    8·1 answer
  • A soccer tournament was designed with 512 teams where an eighth of the teams were eliminated after each round. Write a function,
    10·1 answer
  • Write all the possible two-digit numbers which can be formed using the digits 0,3,5
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!