1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Angelina_Jolie [31]
3 years ago
10

3. Chang buys candy that costs $7 per pound. He will spend at least $56 on candy. What are the

Mathematics
1 answer:
Nesterboy [21]3 years ago
6 0

Answer:  56 ÷7 = p   P = 8

You might be interested in
The second statement is the ___ of the first
Free_Kalibri [48]

Answer:

X>y

Y>x

Step-by-step explanation:

the second statement is the <u>X</u><u>></u><u>y</u><u> </u>is the first

7 0
2 years ago
Evaluate 12²- 4 (6) + 1/ 11²
Marrrta [24]

Answer:

On a calculator you would get 120.008264463

other wise know as 120 1/121

5 0
3 years ago
Hey luvs!
juin [17]

Answer:

I don't know I'm sorry.............

6 0
3 years ago
If y varies directly as x and y=4 when x=-2 find y when x=30
katovenus [111]

Answer:

Step-by-step explanation:

y=kx

4=k(-2)

k=-2

y=-2x

when x=30

y=-2*30=-60

5 0
4 years ago
The sum of twice a number and 9 is 43
Irina-Kira [14]
2x + 9 = 43 This is the equation.
2x = 34 Subtract 9 from both sides.
x = 17 Divide both sides by 2.
6 0
3 years ago
Other questions:
  • How do you change the mix number 66 2/3 into a regular number?
    9·1 answer
  • A dinner plate has a diameter of 12 centimeters. What is the approximate area? 37.68 cm (ik how to do it i just dont know whethe
    9·1 answer
  • A bag has 144 beads. One third of the beads are black, and one quarter of these beads purple. How many beads are not black or pu
    14·1 answer
  • Scotty earns a semi-monthly gross pay of $1,639. What is his annual salary?
    12·1 answer
  • What is the equation that passes through (0,5) and (4,8) in intersect form
    14·1 answer
  • Q. You are working on an air conditioning system. A
    7·1 answer
  • determine which choice is a better buy show work 12 oz bag of noodles for $2.39 or 16 oz bag of noodles for $3.25
    13·1 answer
  • What is the length of AD? Express the answer in terms of Pie.
    13·1 answer
  • If HI = 7, find KL.
    5·1 answer
  • The box plot below represents some data set. What percentage of the data values are greater than 48?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!