1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
wel
3 years ago
8

10 burgers cost $600 what is the cost of 1 burger and what will 15 burgers cost​

Mathematics
2 answers:
Xelga [282]3 years ago
7 0
The cost of 1 burger will be $60 and the cost of 15 burgers will be $900
attashe74 [19]3 years ago
3 0

Answer:

The cost of 1 burger is $60 (600 ÷ 10)

The cost of 15 burgers is 900 (15 x 60)

You might be interested in
WILL GIVE BRAINLIEST!!!
Nostrana [21]

Answer:

J

Step-by-step explanation:

Mn=PQ

SAS requires 2 sides and you need to know that they are congruent

4 0
3 years ago
Help me please
Fittoniya [83]
110a3b3c4 is yours answer.
8 0
2 years ago
A customer owes $33.63 in transaction fees and he/she gives you $40.00. how much change should the customer receive back?
Nataliya [291]
The customer should receive $6.37 back
3 0
2 years ago
Which is greater 1/4 or 3/4
grigory [225]
<span>If we are to compare which among the given fractions is smaller, we first determine the decimal equivalent of each. If we are to solve for those, we determine that 3/4 is equal to 0.75 and 1/4 is equal to 0.25. This is done by dividing the numerator by the denominator. Comparing 0.75 and 0.25, we can conclude that 0.75 or 3/4 is greater compared to 0.25 or 1/4. </span>
5 0
2 years ago
A car dealership sold the following colors of cars in January.
sweet [91]
The answer is A. 28%
7 0
2 years ago
Other questions:
  • Emily and Hunter tracked the average temperature in their city for the past 8 days. They recorded their temperature findings in
    15·1 answer
  • A triangle has an area of 10 units 2 square
    9·1 answer
  • the fuel for a chain saw is a mix of oil and gasoline. The label says to mix 6 ounces of oil with 16 gallons of gasoline. How mu
    6·2 answers
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=if%20%5C%3A%20%5Cfrac%7B%20%5Csqrt%7B2%7D%20%7D%7B2%7D%20a%20%2B%20b%20%3D%200%20%5C%3A%20and%
    7·1 answer
  • a high school athlete Department bought 40 soccer uniforms at a cost of $3,000. After soccer season, they returned some of the u
    9·1 answer
  • Paola's grandparents started a savings account for
    13·1 answer
  • Plssss help!!<br><br> find the area of the regular polygon
    8·1 answer
  • Cliff is trying to make a set of parallel lines in a coordinate plane intersect at a perpendicular angle. Which strategy would w
    7·1 answer
  • It’s timed need help ASAP!!
    7·2 answers
  • Simplify: 6 - 4[3(2x + 5) - 4x]
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!