Answer:
see below
Step-by-step explanation:
9 dollars / 33 lbs = .272727 dollars per lb
.39 / 1 lbs = .39 per lb
The large bag is less expensive
Since z is GREATER THAN two angles in the triangle it must be obtuse..
meaning it is GREATER THAN 90 degrees this means that the other two angles cannot equal 90 degrees they have to be less
m∠X + m∠Y < 90°
Answer:
14 blocks
Step-by-step explanation:
Answer:
8
Step-by-step explanation:
160 divided by 20 hours = 8.
David has a 8 hourly wage.