1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Verizon [17]
2 years ago
13

Ellis grew by 9 centimeters in the past year, and is now 1.4 meters tall.

Mathematics
2 answers:
Rashid [163]2 years ago
5 0

Answer:

converting 1.4 m to cm = 140 cm. Since she grew 9 cm in the past therefore 140 - 9 = 131 cm. converting it back to m: 131 cm = 1.31 m.

Step-by-step explanation:

horrorfan [7]2 years ago
4 0

Answer:

1.31 meters

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is the solution to this equation?<br> 4x = 32
lord [1]

Answer:

x=8

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Click to see the picture how do i do this!
crimeas [40]

Answer:

Look at the pic

Step-by-step explanation:

I hope I did it right...I haven't touched this topic a long time

8 0
3 years ago
. Two stacks of flashcards each contain a card with one of the digits 0-9 written on the card. What is the probability of drawin
gayaneshka [121]

1/5

Step-by-step explanation:

(2,6) = 4/20 = 1/5

answer is 1/5

7 0
1 year ago
A bakery has the following pricing for large orders of cupcakes. The first 100 cupcakes of any order
Taya2010 [7]

A piecewise function is a function that behaves differently in different intervals of its domain.

The answers are:

a)

f(x) = x*$2.00    if 0 ≤ x ≤ 100

f(x) = x*$1.75     if  100 < x ≤ 250

f(x) = x*$1.25     if    x > 250.

b)  $306.25

The given information is:

The first 100 cupcakes cost $2.00 each.

If the order is between 100 and 250 cupcakes, the cost is $1.75 each.

If the order is more than 250 cupcakes, the cost is $1.25 each.

a) Now we want to write the piecewise function, this will be:

f(x) = x*$2.00    if 0 ≤ x ≤ 100

f(x) = x*$1.75     if  100 < x ≤ 250

f(x) = x*$1.25     if    x > 250.

Above you can see the piecewise function, when you want to evaluate it, the first thing you need to do is to find at which interval the input belongs.

b) If you order 175 cupcakes you have x = 175.

This belongs to the second interval ( 100 < x ≤ 250) then we will use the second part of the function:

f(175) = 175*$1.75 = $306.25

If you want to learn more, you can read:

brainly.com/question/12561612

8 0
2 years ago
Brielle spent $4.90 for 3 1/2 pounds of ham. What is the cost per pound?
MrMuchimi

Answer:$1.4

Step-by-step explanation:4.90 / 3.5 = 1.4   Hope tis helps :)

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the product. In the form of a paragraph, explain in complete sentences the steps necessary to simplify the expression and i
    6·1 answer
  • Please help on this one?
    7·2 answers
  • Explain how to graph information from the table
    7·2 answers
  • What is the surface area of the equilateral triangular prism? A) 51 cm2 B) 56 cm2 C) 62 cm2 D) 67 cm2
    15·2 answers
  • The circumference of a circular field is 241.78 yards. What is the radius of the field? Use 3.14 for it and do not round your an
    10·1 answer
  • eton's baby sister took a nap for 2 hours and 22 minutes yesterday and 1 hour and 35 minutes today.how many minutes did she slee
    12·2 answers
  • If you know the answer to this question please help!! ASAP<br> 7th grade Math
    11·1 answer
  • Please can someone answer this for the love of GOD?! Please and I will give you 5 stars or a Thanks?!
    10·1 answer
  • 10 to the power of 6 as an integer
    11·2 answers
  • Tried a couple times but cant seem to find the answer, would appreciate an explanation.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!